Góralskie pisanki po łemkowsku

U progu Świąt Wielkanocnych przedstawiamy film z cyklu Mistrz-Uczeń o tworzeniu pisanek metodą batikową. Oprócz instrukcji oryginalnego zdobienia jaj poniższy obraz opowiada o tym jak tradycje z różnych regionów przenikają się nawzajem i łączą poprzez więzy rodzinne.

Celem stypendium dla Twórców Ludowych jest wspieranie lokalnego dziedzictwa i tradycji poprzez program grantowy dla indywidualnego twórcy ludowego, dający możliwość pracy nad dziełem, co jest ważne zarówno z punktu widzenia jego rozwoju, jak i z perspektywy upowszechniania wiedzy o unikatowych umiejętnościach i tradycjach z nimi związanych, które są istotnym elementem tożsamości lokalnej społeczności. Priorytety Stypendium dotyczą projektów twórczych, zakorzenionych we wspólnocie lokalnej twórcy ludowego, ze szczególnym uwzględnieniem umiejętności i treści zagrożonych zanikiem.

Bohaterki filmu, Góralki Nadpopradzkie, zaprezentują sposób robienia pisanek praktycznie nie znany w ich regionie. Batikowa metoda zdobienia jaj na Wielkanoc jest charakterystyczna dla Łemków, a nie górali – nad Popradem jaja się po prostu gotuje w barwiącym wywarze.

Zapraszamy na film!

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform