Kontakt

Góralska strefa tradycji z NIKiDW

W sobotę 15 czerwca w Wilkowicach w ramach imprezy „Wszystkie dzieci nasze są” Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zorganizował „Góralską Strefę Tradycji”.

Na blisko 500 uczestników (głównie dzieci będących w pieczy zastępczej zarówno rodzinnej, jak i instytucjonalnej oraz ich opiekunów, rodziców zastępczych wraz z wychowankami rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych z regionu) czekała cała masa atrakcji, takich jak fantastyczne animacje regionalne z pokazem beskidzkich zabaw dla dzieci i młodzieży, czy pokazy gry na tradycyjnych instrumentach ludowych (trombity, dudy, piszczałki pasterskie). W czasie zabaw i pokazów połączona została idea promocji dziedzictwa kulturowego regionu, folkloru, rękodzieła ludowego oraz tradycji związanych z kuchnią regionalną, jak również integracja młodych osób wychowujących się w środowisku zastępczym z dziećmi i młodzieżą wychowującymi się w swoim naturalnym środowisku rodzinnym. Poprzez wspólne spotkanie, warsztaty rękodzielnicze, wzajemne uczestnictwo w przygotowanych atrakcjach, dzieci te mogły uczyć się prawidłowych wzorców interakcji, uczciwej rywalizacji, wzajemnego motywowania się do wspólnie zaplanowanych zajęć, odpowiedzialności jeden za drugiego, wyrównywania różnic w ich umiejętnościach czy postawach.

Wszyscy uczestnicy wydarzenia brali udział w warsztatach rękodzieła ludowego (bibułkarstwo, malowanie na drewnie, rzeźby), a także w warsztatach z pieczenia chleba dla chętnych w tradycyjnym piecu chlebowym. Młodzi uczestnicy warsztatów mogli skorzystać z bogato zaopatrzonej strefy gastronomicznej, która dzięki wsparciu NIKiDW zapewniła także bezpłatną degustację potraw regionalnych (m. in. chleb ze smalcem i ogórkami, kołacze, oscypki).

Całość wydarzenia uświetnił występ kapeli regionalnej, a wszystkim uczestnikom zostały wręczone pamiątkowe medale, dyplomy i nagrody.

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform