Górale wszystkich krajów

W dniach 16 – 22 sierpnia w Zakopanem odbył się 55 Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Tematem tegorocznej edycji były „Obrzędy i zwyczaje mieszkańców Karpat i górali całego świata”. NIKiDW był współorganizatorem tego wydarzenia.

Historia festiwalu sięga połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku kiedy pod Giewontem po raz pierwszy zorganizowano „Święto Gór”. Idea odrodziła się po II wojnie światowej w zmienionej formie, a w roku 1968 przybrała wymiar międzynarodowy. Wtedy po raz pierwszy oprócz polskich zespołów zaproszono grupy z zagranicy. Dziś zakopiański konkurs jest jedną z bardziej prestiżowych i uznanych imprez folklorystycznych na świecie. Przez minione  ponad pół wieku uczestniczyło w nim około 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.

Przez cały ten tydzień Górna Rówień Krupowa rozbrzmiewała góralską muzyką z polskiej części Karpat, Europy i świata. W tym roku na festiwalowych deskach do rywalizacji o „Złotą Ciupagę” stanęły zespoły z Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Kosowa, Słowenii, Serbii, Hiszpanii, Turcji, Meksyku, Indonezji oraz Polski.

Mimo że pogoda, jak to w górach płatała figle, to impreza udała się znakomicie. Tygodniowym zmaganiom 15 zespołów towarzyszyły liczne atrakcje takie jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki czy Dni Narodowe. Odbyły się dwa koncerty „Na Folkową Nutę”, podczas których wystąpiły lubiane przez publiczność zespoły Trebunie Tutki i Zakopower.

Zwieńczeniem Festiwalu było ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz koncert finałowy. Złote Ciupagi zdobyły zespoły: w kategorii tradycyjnej – Autentyczny Zespół Folklorystyczny z Topoli w Bułgarii, w kategorii artystycznie opracowanej Zespół „Escola De Música i Danses De Mallorca”  zMajorki w Hiszpanii oraz w kategorii stylizowanej Zespół Tańca „Alba Regia”  z Węgier.

Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przyznano zespołowi „Dolina Mszanki” dla młodego zespołu poszukującego i odtwarzającego tradycje górali zagórzańskich.

Oprac. : RK

Foto: NIKiDW

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform