Historia festiwalu sięga połowy lat trzydziestych ubiegłego wieku kiedy pod Giewontem po raz pierwszy zorganizowano „Święto Gór”. Idea odrodziła się po II wojnie światowej w zmienionej formie, a w roku 1968 przybrała wymiar międzynarodowy. Wtedy po raz pierwszy oprócz polskich zespołów zaproszono grupy z zagranicy. Dziś zakopiański konkurs jest jedną z bardziej prestiżowych i uznanych imprez folklorystycznych na świecie. Przez minione ponad pół wieku uczestniczyło w nim około 600 zespołów zagranicznych z kilkudziesięciu krajów oraz ponad 200 grup polskich.
Przez cały ten tydzień Górna Rówień Krupowa rozbrzmiewała góralską muzyką z polskiej części Karpat, Europy i świata. W tym roku na festiwalowych deskach do rywalizacji o „Złotą Ciupagę” stanęły zespoły z Słowacji, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Kosowa, Słowenii, Serbii, Hiszpanii, Turcji, Meksyku, Indonezji oraz Polski.
Mimo że pogoda, jak to w górach płatała figle, to impreza udała się znakomicie. Tygodniowym zmaganiom 15 zespołów towarzyszyły liczne atrakcje takie jak Mistrzostwa Podhala w Powożeniu, korowód ulicami Zakopanego, Wystawa Owczarków Podhalańskich, Kiermasz Sztuki Ludowej i Rzemiosła Artystycznego, Konkurs Kapel, Instrumentalistów i Śpiewaków Ludowych im. Władysława Trebuni Tutki czy Dni Narodowe. Odbyły się dwa koncerty „Na Folkową Nutę”, podczas których wystąpiły lubiane przez publiczność zespoły Trebunie Tutki i Zakopower.
Zwieńczeniem Festiwalu było ogłoszenie wyników, wręczenie nagród oraz koncert finałowy. Złote Ciupagi zdobyły zespoły: w kategorii tradycyjnej – Autentyczny Zespół Folklorystyczny z Topoli w Bułgarii, w kategorii artystycznie opracowanej Zespół „Escola De Música i Danses De Mallorca” zMajorki w Hiszpanii oraz w kategorii stylizowanej Zespół Tańca „Alba Regia” z Węgier.
Nagrodę Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi przyznano zespołowi „Dolina Mszanki” dla młodego zespołu poszukującego i odtwarzającego tradycje górali zagórzańskich.
Oprac. : RK
Foto: NIKiDW