Przy realizacji tego Projektu współpracujemy z wieloma badaczami terenowymi. Mamy swoich przedstawicieli w województwach: podkarpackim, małopolskim i śląskim. Z naszego ramienia prowadzą oni badania współczesnych zwyczajów, obrzędów, umiejętności. My z kolei spotykamy się z nimi na seminariach, by omówić kwestie związane z realizacją naszego Projektu.
Instytut angażuje się również we współorganizację wielu ważnych wydarzeń popularyzujących polską kulturę ludową na terenie całego kraju, biorąc w nich aktywny udział. Odwiedzamy też naszych Stypendystów realizujących programy („Mistrz – uczeń”, „Stypendium dla twórców ludowych”), przeprowadzając wywiady do naszego kwartalnika „Kultura Wsi”. Zbierając materiały do serii bajek ludowych „Z krainy złotych pól” słuchamy opowieści bajarzy, którzy dzielą się z nami historiami, legendami z danego regionu, często posługując się gwarą.
Praca w terenie, co w praktyce oznacza rozmowy z respondentami, ale też uczestnictwo w wydarzeniach jest podstawowym elementem przy zbieraniu materiału do badań w oparciu o realizowany temat. Jest też jednym z najprzyjemniejszych momentów w pracy etnografa, etnologa, antropologa kultury. Nie zawsze dokumentujemy to, co robimy, na fotografiach, a tym bardziej siebie przy badaniach, ale zawsze są to niezapomniane momenty spotkań.
Fot. Rafał Karpiński