System Informacji o Gospodarce Żywnościowej

Sztandarowym dokonaniem CBR jest baza danych SIGŻ (System Informacji o Gospodarce Żywnościowej), która ze względu na tematykę była jedną z pierwszych tego typu w Polsce. Wkrótce będzie obchodziła 50 lat istnienia. Baza ta zawiera artykuły z polskich czasopism naukowych i fachowych z obszaru rolnictwa i nauk pokrewnych.
Plakat promujący SIGŻ z 1999 r. Fot. Anna Pielak

W 1978 r. opracowano w CBR założenia techniczno-ekonomiczne dla bazy zapewniającej użytkownikom szeroki dostęp do krajowych źródeł informacji rolniczej. Celem systemu było lepsze zaspokojenie potrzeb informacyjnych użytkowników krajowych i zagranicznych. System taki mógł powstać wówczas wyłącznie jako wspólne dzieło CBR i bibliotek ośrodków naukowo-badawczych rolnictwa, przemysłu spożywczego oraz uczelni rolniczych. Podstawowym kryterium zaproponowania współpracy przy budowie systemu był zakres tematyczny poszczególnych ośrodków, a także obecność w tych jednostkach specjalistów z danej dziedziny wiedzy.  

Dla potrzeb budowy systemu CBR wydzierżawiła komputer IBM 370, który był zainstalowany w Centrum Obliczeniowym Ministerstwa Przemysłu Maszynowego. Wybór komputera wiązał się z przyjęciem pakietu ISIS (Integated Sciantific Information System), którego właścicielem było UNESCO. Tworzenie bazy rozpoczęto w 1981 r., kiedy powstały pierwsze karty wejścia o dokumentach polskojęzycznych. W późniejszym czasie trzykrotnie zmieniały się wzory kart wejścia. W latach 1984-1991 sporządzano także opisy dokumentów obcojęzycznych. Stosowanym językiem informacyjno-wyszukiwawczym stał się język deskryptorów, oparty na tezaurusie, który podobnie jak karta wejścia został opracowany w CBR i stanowił jej oryginalny pomysł.  

Logo SIGŻ

W 1991 r. CBR przeniosła całość bazy z dużej maszyny na własny sprzęt mikrokomputerowy. W 1996 r. przyjęto w bazie SIGŻ standardy polskich znaków. Przez wiele lat baza była udostępniana na dyskach CD ROM, z kwartalną aktualizacją. W 1999 r. baza została posadowiona na serwerze SUN Enterprise, którego pamięć sukcesywnie rozszerzano. 

Z bazy SIGŻ generowane było wydawnictwo, ukazujące się jako miesięcznik w formie drukowanej, z własnym numerem ISSN, pod tytułem Przegląd Polskiego Piśmiennictwa Zagadnień Gospodarki Żywnościowej (12 numerów w roku). 

Od roku 2011 baza SIGŻ działała w środowisku programowym systemu ALEPH, która była udostępniona bezpłatnie w sieci Internet. W dokumentach wydawanych w latach 2008-2014 w analizie deskryptorowej zastosowano w miejsce Tezaurusa Zagadnień Gospodarki Żywnościowej polską wersję Wielojęzycznego Tezaurusa AGROVOC. Od 2015 r. do opisu dokumentów dołączyły również słowa kluczowe. 

Widok dokumentu w bazie SIGŻ

W latach 2020-2021 zmiany organizacyjne doprowadziły do zawieszenia bazy SIGŻ. Jednak zainteresowanie środowisk akademickich i ośrodków naukowo-badawczych skłoniły Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi do wznowienia prac. Zespół SIGŻ rozpoczął uzupełnianie brakujących dokumentów, podjął prace z bieżącymi materiałami wydawniczymi oraz przywrócił współpracę z instytutami podległymi Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz uczelniami rolniczymi. W 2024 r., w ramach tworzenia jednego środowiska katalogowego, wdrożono w CBR najnowocześniejszy system biblioteczny Alma z wyszukiwarką Primo, dzięki któremu czytelnicy mają dostęp do ujednoliconej informacji nie tylko na stronie domowej CBR, ale w połączonym katalogu polskich zbiorów bibliotecznych.  

Fot. wyróżniająca – Zespół SIGŻ prowadzący promocję bazy wśród uczniów szkół rolniczych w ramach realizacji projektu „Lekcja biblioteczna z bazą SIGŻ”, ZSCKR w Marszewie, fot. z 2023 r.

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform