Podczas wydarzenia odbyły się, zorganizowane przez NIKiDW, dwa warsztaty z rękodzieła ludowego. Pierwszy z tworzenia palemek i ozdób wielkanocnych poprowadziła Pani Danuta Tomza. Drugi, z plecionkarstwa przeprowadzili Państwo Anna i Wacław Zabłoccy. W obu przypadkach twórcy zaskoczeni dużą frekwencją, zwłaszcza wśród dzieci.
Zaproszeni przez Instytut lokalni twórcy ludowi zaprezentowali swoje wyroby. Uczestnicy wydarzenia mogli podziwiać kolorowe pisanki Pani Malwiny Mikickiej, drewniane rzeźby Pana Jana Wewióra, koronki Pani Krystyny Lewickiej oraz wiklinowe kosze i koszyczki Państwa Zabłockich.
Od strony muzycznej „Stoły Wielkanocne” uświetniały występy zespołów i kapel ludowych oraz Kół Gospodyń Wiejskich. Z ramienia Instytutu wystąpił Zespół „Wrzosowianie”, który zaprezentował tradycyjne pieśni ludowe i pasyjne.
Jedną z atrakcji był „Konkurs na najlepszy Wypiek Wielkanocny”. Jury przewodniczyła Dyrektor NIKiDW, Pani Elżbieta Osińska-Kassa. W konkursie wzięły udział Koła Gospodyń Wiejskich, które przygotowały tradycyjne baby i mazurki. Zwycięzcą zostało KGW Starcza z Gminy Starcza, które wygrało, ufundowany przez Instytut, wyjazd na Pokaz Mody Ludowej, który odbędzie się w sierpniu w Warszawie.
Dziękujemy Gminie Poczesna oraz Starostwu Powiatowemu w Częstochowie za zaproszenie i udział w wydarzeniu.
Tekst: Kamil Pawłowski
Zdjęcia: Arkadiusz Kurek i portal Gminy Poczesna