W dyskusji udział wzięli:
Małgorzata Jaszczołt (Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi)
Magdalena Krzosek (Fundacja Puszka)
Mikołaj Madurowicz (Wydział Geografii i Studiów Regionalnych UW, Towarzystwo Przyjaciół Warszawy)
Jerzy Szałygin (Fundacja Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego „Terpa”, Stowarzyszenie Konserwatorów Zabytków) Anka Wandzel (Spółdzielcza Farma MOST)
Spotkanie prowadziła Bogna Świątkowska (Fundacja Bęc Zmiana).
Podczas wielogłosowej dyskusji wybrzmiały wątki, które projekt „Wsie Warszawy” chce wprowadzić do dyskursu publicznego, po to by przyjrzeć się wsiom w mieście zarówno mentalnie, jak i namacalnie: uprawianej ziemi, układom ruralistycznym, sadom i oczywiście ludziom. W przyszłości chcemy zachęcić także mieszkańców innych miast, by poszukali wsi u siebie, po to by poszerzyć miejską perspektywę i pokazać korzenie, które pełnią istotną rolę kulturową zarówno dla układu przestrzennego, architektonicznie, jak i w sferze religijnej i obyczajowej.
Ale czym jest wieś w mieście, czy można ją zdefiniować, czy definicja jest nam potrzebna i po co w ogóle zajmować się wsią w mieście? – to tylko kilka z postawionych podczas dyskusji pytań na które będziemy szukać odpowiedzi w przestrzeni miejskiej i wśród ludzi którzy żyją na dawnych wsiach lub na nowo je „stwarzają”.
Na tytułowe pytanie „czego nie wiemy o wsiach Warszawy?” szukano odpowiedzi poprzez potwierdzanie co wiemy o wsiach Warszawy – które wsie są opisane, przebadane przez etnografów i historyków, a które czekają na dotarcie do nich i co wspólnie łącząc siły możemy zrobić, by wydobyć „warszawską wiejskość”
Celem jest przywrócenie powszechnej pamięci o dawnych wsiach w różnych dzielnicach Warszawy, (które zostały włączone w jej granice w roku 1951), a których zręby możemy odnaleźć jeszcze dzisiaj, a także uzmysłowić jak historia upraw i roślin, czy hodowla zwierząt gospodarskich jest w sposób nieoczywisty obecna w tożsamości miasta, jak wpływa na różnorodność poszczególnych miejsc na mapie Warszawy oraz na jej mieszkańców.
„Wsie Warszawy” odnoszą się także do różnorodności tożsamości mieszkańców Warszawy, ponieważ do stolicy – największego miasta w Polsce przyjeżdżają ludzie z całego kraju, także ci wywodzący się z terenów wiejskich, dlatego tym bardziej chcemy, by dostrzegli oni siebie w wielkim mieście. Chcemy zachęcić wszystkich by poszukali tu peryferii, terenów zielonych, wreszcie pól, sadów i ogrodów – i pokazać to mieszanie porządku miejskiego i wiejskiego, a także zaspokoić tkwiącą w nas tęsknotę za naturą, którą można realizować w wielkim mieście.
Wreszcie projektem „Wsie Warszawy” chcemy zachęcić mieszkańców do dzielenia się swoimi historiami, ponieważ traktujemy go w sposób otwarty nie zamykając się na pojawiające się nowe wątki, wynikające z jego recepcji przez mieszkańców stolicy.
W ramach projektu „Wsie Warszawy” zostanie przygotowana mapa wsi Warszawy wraz z opisem oraz strona internetowa. Wydarzeniami towarzyszącymi będą spacery, podczas których zachęcimy do samodzielnego odkrywania różnorodności Warszawy i jej wiejskich korzeni.
Projekt Fundacji Bęc Zmiana jest współfinansowany przez m.st. Warszawa w programie „Różnorodna Warszawa”
Współpraca: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Partnerstwo: Fundacja Działań i Badań Miejskich Puszka
Patronat medialny: NN6T
Jeśli chcesz się podzielić swoją historią, chcesz coś wnieść do projektu albo zadać pytanie zapraszamy do kontaktu: