Międzyuczelniane Obozy Etnograficzne (MOE) to tradycyjne spotkania studentów etnologii i antropologii kulturowej z różnych uczelni, organizowane w celu prowadzenia badań terenowych i integracji. W tym roku wzięły udział następujące ośrodki uniwersyteckie: Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet Wrocławski oraz Stowarzyszenie Muzeów na Wolnym Powietrzu w Polsce, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej, Muzeum Rolnictwa im. K. Kluka w Ciechanowcu oraz Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Badania naukowe pt.: „Dziedzictwo kulturowe podlaskiej wsi dawne i współczesne konteksty” realizowane były wokół Ciechanowca i miejscowości wchodzących w skład Krainy Otwartych Okiennic. Część z nich dotyczyła projektu badawczego NIKiDW pn. Etnomozaika.
16 maja 2025 roku w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu miała miejsce konferencja podsumowująca badania pt. „Dziedzictwo kulturowe podlaskiej wsi – dawne i współczesne konteksty”, z udziałem Dyrekcji Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu i Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej w Wasilkowie, Prezesa Stowarzyszenia Muzeów na Wolnym Powietrzu, koordynator projektu Etnomozaika NIKiDW oraz Dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, współfinansującego badania.