Kontakt
20/06/2024
Jastrowie
Koncert

Bukowińskie Spotkania w Jastrowie

„Bukowińskie Spotkania”, to dzisiaj jeden z największych festiwali folklorystycznych w Europie, w którym corocznie uczestniczy ponad 100 zespołów z bukowińskim rodowodem. Bukowińskie Spotkania niezmiennie koncentrują się wokół celów mających stricte „bukowiński” charakter: kultywowaniu tradycji, folkloru wielonarodowościowego regionu, jakim do dziś pozostaje Bukowina oraz fenomenu społecznego i kulturowego, który zjednał jej przydomek „Małej Europy”, czy „Szwajcarii Wschodu” oraz celów uniwersalnych - promocji dialogu kulturowego, tolerancji międzygrupowej oraz wzajemnego poznawania kultury i historii narodów. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był współorganizatorem tegorocznej edycji wydarzenia.

„Bukowińskie Spotkania” to wyjątkowy festiwal ze względu na fakt, iż poświęcony jest grupom związanym z Bukowiną – regionem położonym poza Rzeczpospolitą Polską, pomiędzy Karpatami Wschodnimi, a środkowym Dniestrem na pograniczu ukraińsko-rumuńskim.

W tym roku festiwal odbywał się po raz 35. p.n. Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny „Bukowińskie Spotkania”, w dniach 20-21.06.2024 w Jastrowiu, a 22-23.06.2024 w Pile.

Bukowińczycy jak sami siebie określają, czyli Górale Czadeccy wywodzą się z Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny, a na Bukowinę wyjechali pod koniec XIX wieku ze względów ekonomicznych. Żyli tam w kulturowym tyglu wśród Niemców, Ukraińców, Rumunów, Ormian i Żydów. Po I wojnie światowej Bukowina znalazła się w granicach Rumunii, a po II w ZSRR i Rumunii. Wtedy większość Polaków wyjechała do Polski, osiedlając się na ziemi lubuskiej oraz w Wielkopolsce.

Historia festiwalu sięga 1990 roku. Od końca lat 90.XX festiwal stał się międzynarodowym.

Podczas przeglądów, które rozpoczynają się „Wspólną ulicą”, a następnie w trakcie uroczystego otwarcia na scenie występowały zespoły z Polski, Rumunii, Ukrainy i Węgier: Jastrowiacy z Jastrowia, Sołonczanka z Nowego Sołońca (Rumunia), Dolina Nowego Sołońca (Rumunia), Dawidenka z Koźlic, Jodełki z Żagania, Spadok z Kijowa (Ukraina), Mała Pojana z Pojana Mikuli (Rumunia), Cedrus Alapitvany z SOlymar (Węgry), Paduretul z Casica (Węgry). Pojawiły się także Podgrodzianki z Raciborowic, Jutrzenka z Bolesławca, Stanowianie ze Stanowa i Rosa z Dragowiny.
Aby podkreślić wyjątkowość i dziedzictwo kulturowe Bukowiny zespoły przygotowują także potrawy kuchni regionalnej z różnych stron, wśród których króluje mamałyga z kaszy kukurydzianej.
Bukowińskim Spotkaniom towarzyszyła w tym roku, wzorem lat ubiegłych, konferencja „Bukowińskie Spotkania naukowe. Przestrzenie dialogu”.
https://www.jastrowie.pl/asp/pl_start.asp?typ=14&menu=272&strona=1&sub=213&subsub=246
http://okjastrowie.pl/event/35-miedzynarodowy-festiwal-folklorystyczny-bukowinskie-spotkania/
https://faktypilskie.pl/pl/14_kultura/10894_swieto-folkloru-z-bukowiny-w-jastrowiu-i-pile.html

Fot. Ośrodek Kultury w Jastrowiu

Powiązane wydarzenia

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform