Bajki ludowe – propozycja Instytutu z okazji Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci

Książki są niezastąpioną skarbnicą wiedzy, rozwijają wyobraźnię, pobudzają pamięć, uczą logicznego myślenia. Niosą też w sobie duży ładunek emocjonalny. Pierwszy kontakt z książką jest ważnym krokiem w umacnianiu nawyku czytania. To rodzice stają się przewodnikami swoich dzieci po magicznym świecie utrwalanym na kartach bajek i baśni, dlatego niezwykle ważne jest by w natłoku codziennych zajęć

Doskonałą okazją do rozpoczęcia przygody z książką jest Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci nieprzypadkowo obchodzony 2 kwietnia. W tym dniu, w 1805 roku urodził się słynny duński baśniopisarz Hans Christian Andersen. Święto zostało zainicjowane przez Międzynarodową Izbę ds. Książek dla Młodych (IBBY) w 1967 roku. Jego podstawowym celem jest promowanie czytelnictwa wśród najmłodszych. Bowiem jak wiadomo, czytanie rozwija w dzieciach empatię, wspomaga rozwój ich słownictwa, rozbudza ciekawość i poszerza zainteresowania, pomaga w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami, usprawnia koncentrację i co ważne jest doskonałą okazją do wspólnego spędzenia czasu z rodzicami.

Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo. Wydarzenie odbywało się już między innymi w takich krajach jak: Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone i Polska – w 1979 roku. Z tej okazji biblioteki, domy kultury, księgarnie organizują różnego rodzaju akcje promujące literaturę dla dzieci – warsztaty, dyskusje, wystawy, konkursy. W Polsce od 2001 roku prowadzona jest Kampania „Cała Polska Czyta Dzieciom”, krzewiąca czytelnictwo i popularyzująca wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, między innymi poprzez wdrażanie programów edukacyjnych dla rodziców, nauczycieli i uczniów.

Dobrym pomysłem na rozpoczęcie przygody z książką mogą być bajki ludowe, które stanowią istotną część niematerialnego dziedzictwa narodowego. Zawierają wiedzę i przekonania przodków, popularyzują uniwersalne przesłania dotyczące życia.

Jednym z kluczowych działań Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest opracowywanie wartościowych materiałów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, które przybliżać będą młodemu odbiorcy piękno polskiej kultury ludowej. W związku z tym instytucja podjęła się przygotowania dla najmłodszych serii wydawniczej „Z Krainy Złotych Pól”, w ramach której ukazały się trzy tomy bajek ludowych, napisanych na podstawie snutych w gwarze opowieści:

Bogato ilustrowanym książkom towarzyszą nagrania oryginalnych opowieści bajarzy, często w gwarze danego regionu, do których odsyłają kody QR zamieszczone w książkach.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wydał również siedmiotomową serię książek „Wyprawy z Etnokipą. Poznaj dawną wieś” przeznaczonych dla uczniów szkół podstawowych. Jej celem jest zaznajomienie najmłodszych czytelniczek i czytelników z podstawowymi informacjami z zakresu etnografii Polski i jej regionalnego zróżnicowania.

 Serdecznie zapraszamy do lektury pięknych ludowych i nie tylko….

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform