Kontakt

Artystycznie o życiu wsi

Wydana w ubiegłym roku przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi publikacja o charakterze albumowym pt. „Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku” ukazuje twórczość ludowego artysty zafascynowanego otaczającym wiejskim światem, ludźmi i bogactwem natury. 1 maja przypada 91. rocznica urodzin tego wybitnego malarza.

W bogato ilustrowanym albumie autorzy: Jagoda Barczyńska, Katarzyna Kraczoń, Tadeusz Karabowicz oraz Beata i Dariusz Mazurkowie, oprócz prezentacji samej twórczości Stanisława Koguciuka, podjęli się także opracowania wielu istotnych kwestii związanych z życiem artysty.

Stanisław Koguciuk, nazywany „pławanickim Nikiforem”, większość życia spędził w Pławanicach, miejscowości w gminie Kamień w powiecie chełmskim. Prace, zaprezentowane w albumie obrazują bogate wnętrze artysty i jego wrażliwość na otaczający świat. Nawiązują do rzeczywistości, którą zapamiętał z dzieciństwa i wczesnej młodości. Album w przystępny sposób przybliżyć może czytelnikom specyfikę życia wiejskiego.

W twórczości malarza pojawia się wiele obrazów przedstawiających codzienne życie wsi, które jest ukazane przez artystę z reguły sielsko i kolorowo, iskrzy feerią barw. Intensywność kolorów na zamieszczonych w publikacji obrazach może sprawić, że ukażą one wieś swojską i radosną, właśnie taką, jaką widział ją sam malarz.

Stanisław Koguciuk żył w skromnych warunkach, a swoje prace tworzył w niewielkim domu. W pewnym momencie jego życia pojawiła się popularność, którą sam artysta przyjmował ze zdziwieniem. Schlebiało mu uznanie jego artystycznego talentu wśród ludzi, jednak nie przywiązywał wagi do rozgłosu.

Sam artysta o swojej pasji wypowiadał się w taki sposób:

„Od dzieciństwa bardzo lubiłem rysować, ale dopiero w wieku trzydziestu paru lat kupiłem artystyczne farby olejne i myślę sobie – spróbuję. Płótna nie kupowałem, obciąłem rękawy od koszuli, dwie blejtramki zrobiłem i namalowałem (…)”[1].

Namalował tysiące obrazów, między innymi: „Pejzaż zimowy” (1996), „Wesele” (2000), „Pejzaż z bryczką” (1996), „Pejzaż z wiatrakiem” (2000), „Targ” (2013). Oprócz tematyki wiejskiej charakterystyczne są dla tego malarza tzw. humory, czyli obrazki do śmiechu, przedstawiające scenki sytuacyjne opatrzone zabawnym komentarzem.

Warto sięgnąć po publikację „Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku”, aby poznać bogatą i niezwykle oryginalną twórczość tego malarza.

Książka jest dostępna w sklepie internetowym wydawcy.

[1] M. Kraczoń, Przez trudy do artystycznego spełnienia. Twórcza droga malarza, w: Szczerość, prostota, autentyzm. Wspomnienia o Stanisławie Koguciuku, Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, Warszawa 2023, s. 13.

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform