Była mowa m.in. o stosowaniu gwar w życiu codziennym, ich przeobrażeniach, stereotypach wynikających z ich używania oraz stosunku młodego pokolenia do mowy przodków w kontekście tożsamości lokalnej i dziedzictwa kulturowego.
W pierwszym panelu wzięli udział Mateusz Adamczyk – językoznawca, zdobywca tytułu Mistrz Mowy Polskiej, prof. Bogusław Wyderka – emerytowany kierownik Zakładu Historii Języka Polskiego i Dialektologii w Instytucie Filologii Polskiej na Uniwersytecie Opolskim, Stasia Budzisz – dziennikarka i autorka książki „Welewetka. Jak znikają Kaszuby” oraz Michał Świetliński, który prowadzi w mediach społecznościowych profil „Świetlan”.
Po przerwie miała miejsce prezentacja Tymoteusza Króla – doktora nauk o kulturze i religii, zaangażowanego działacza Stowarzyszenia „Wilamowianie”, który działa na rzecz rewitalizacji języka wilamowskiego.
W drugim panelu dyskusyjnym udział wzięli: Mirosław Grzyb – wiceprezes Związku Kurpiów i tłumacz gwary kurpiowskiej, Elżbieta Legierska-Niewiadomska – folklorystka i animatorka kultury z Istebnej, Krzysztof Trebunia-Tutka – lider popularnego zespołu, który swoje utwory wykonuje podhalańską gwarą oraz Paulina Mikuła – popularyzatorka wiedzy o języku polskim i autorka kanału na YouTube „Mówiąc inaczej”.
Ciekawym punktem programu był konkurs z nagrodami poświęcony słowom gwarowym z różnych części kraju. Niektórzy wykorzystali również język mieszkańców wsi do zaprezentowania swoich możliwości wokalnych.
Spotkanie poprowadziła Zofia Dragan – nauczycielka i regionalistka, prezeska Stowarzyszenia Bukówczan MANU, która z dużą swadą posługuje się gwarą wielkopolską.
Tekst i fot. Daniel Kamiński