Strona etnoekipa.pl w nowej odsłonie!

Strona etnoekipa.pl poświęcona jest serii książek wydanych przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi pt. „Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś”.

Można na niej znaleźć szczegółowe informacje dotyczące poszczególnych zeszytów wchodzących w skład serii, charakterystykę bohaterów, nagrania z webinarów, scenariusze lekcji i wiele innych ciekawostek dotyczących życia na dawnej polskiej wsi. Serdecznie zapraszamy do odbycia tej niezwykle ciekawej podróży.

„Wyprawy z Etnoekipą. Poznaj dawną wieś” to seria książek, stanowiących pomocniczy materiał edukacyjny dla uczniów szkół podstawowych. Celem tego siedmiotomowego wydawnictwa jest zaznajomienie najmłodszych czytelniczek i czytelników z podstawowymi informacjami z zakresu etnografii Polski i jej regionalnego zróżnicowania.

Wybrane zagadnienia są przedstawiane w taki sposób, by opowiadając o czasach przeszłych wzbudzić ciekawość tym, co nadal funkcjonuje i poddawane jest nieustannemu procesowi wartościowania i redefiniowania. Biorąc pod uwagę regionalne, etniczne, religijne i społeczne zróżnicowanie krajobrazu kulturowego zostaną omówione takie tematy jak:

  • budownictwo tradycyjne i współczesne
  • prowadzenie gospodarstwa
  • rzemiosło i rękodzieło
  • ubiór codzienny i odświętny
  • pożywienie codzienne i obrzędowe
  • obrzędowość doroczna
  • kto był kim na wsi.

Przewodnikami po serii książek są postaci nawiązujące do polskiego folkloru tradycyjnego, tworzące tak zwaną Etnoekipę. Bohaterowie zostali stworzeni na podstawie postaci demonologicznych, ale ich wygląd oraz cechy charakteru są dostosowane do młodego odbiorcy. W ich towarzystwie czytelniczki i czytelnicy będą przenosić się w czasie, oglądać wieś z lotu ptaka, przymierzać stroje, uczyć się zapomnianych słów czy próbować potraw regionalnych.

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform

 

Uprzejmie informujemy, że Wnioski na współorganizację wydarzeń kulturalnych
przyjmujemy wyłącznie na aktualnym Formularzu Wniosku, który jest dostępny pod linkiem:
https://nikidw.edu.pl/wspolpraca/.

Przed złożeniem Wniosku o dofinansowanie prosimy o dokładne zapoznanie się
z obowiązującym Regulaminem współorganizacji NIKiDW.