W programie znalazły się liczne warsztaty artystyczne i edukacyjne, m.in. zajęcia z wycinanek ludowych, warsztaty zielarskie, haftu nadwiślańskiego czy tworzenia świeczek z wosku pszczelego, przygotowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się koło fortuny – na pytania z zakresu kultury i tradycji ludowej odpowiadały trzy pokolenia zwiedzających.
Uczestnicy mogli także podziwiać kunszt koronki koniakowskiej oraz wziąć udział w warsztatach szydełkowania. Koronczarska tradycja z Koniakowa sięga początków XX wieku i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. W 2017 roku została wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego
Ciekawym punktem programu była multimedialna wystawa „Wirtualny Chełmoński”, pozwalająca w nowoczesny sposób odkrywać dorobek tego znakomitego malarza. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty z ceramiki bolesławieckiej oraz zajęcia z tworzenia tradycyjnych ozdób ludowych.
Goście mieli też możliwość wpisania się do Księgi Życzeń oraz podziwiać pokazy tańca ludowego w wykonaniu zespołu „Promyki”.
Zaproszeni goście mogli zobaczyć najważniejsze miejsca w parlamencie, m.in.: – hol główny, Salę Kolumnową, kuluary, galerię Sali Posiedzeń oraz gabinet marszałka Sejmu, gdzie szczególną uwagę zwracał model parlamentu wykonany z dziecięcych klocków.
Zapraszamy na fotorelację!
zdjęcia: Rafał Karpiński