Celem tego wyjątkowego wydarzenia było promowanie różnorodności polskich tradycji bożonarodzeniowych. Grupy folklorystyczne z Kurpiów, Kaszubów i Wielkopolski zaprezentowały kolędy, pastorałki oraz pieśni bożonarodzeniowe. Charakterystyczne stroje i instrumenty (np. diabelskie skrzypce z Kaszub oraz kozły wielkopolskie) wprowadziły uczestników w wyjątkowy świąteczny klimat.
Rolę konferansjerów doskonale pełnili Joanna Turek śpiewaczka, badaczka i animatorka kultury oraz badacz kurpiowszczyzny i dokumentalista Witold Kuczyński – znakomity muzyk, choreograf, autor książek, który przywitał zgromadzonych gości tradycyjnymi dźwiękami ligawy.
W Galerii Ostrołęka oraz Muzeum Kultury Kurpiowskiej na uczestników czekały niezwykłe warsztaty. Z Panią Haliną Witkowską (Puszcza Biała) uczestnicy wykonali tradycyjne łańcuchy choinkowe ze słomy i bibuły. Pani Beata Pasińska wykonała aniołki ze słomy, natomiast Pani Barbara Chaberska – baletnice z krepiny. Pani Czesława Kaczyńska (Puszcza Zielona) przeprowadziła warsztaty wykonywania szyszek z bibuły. Pani Elżbieta Prusaczyk wykonała aniołki z papieru, a Pani Krystyna Łaszczyk pokazała, jak wykonać „gufrowane” ptaszki z papieru. Panie Renata Goebel i Beata Zblewska zaprezentowały techniki malowania tradycyjnych wzorów kaszubskich na drewnianych bombkach. Z Wielkopolski Pani Joanna Skiera pokazała techniki malowania deseczek wzorami haftu krajeńskiego z motywami świątecznymi. Uczestnicy warsztatów z Panią Kamilą Krzanik-Dworanowską własnoręcznie wykonali makramy w kolorach krajeńskich. Pani Maria Jaszczyk zaprezentowała sposoby samodzielnego zawijania i ozdabiania węzą świec z wosku.
Nie mogło zabraknąć wspólnego kolędowania. Zgromadzeni wokół sceny na placu gen.J. Bema oraz sceny w „Dziedzińcu” w Muzeum Kultury Kurpiowskiej, mogli wysłuchać dźwięków tradycyjnych melodii kolęd, pastorałek i pieśni bożonarodzeniowych z terenów Kurpi, Kaszub i Wielkopolski. Do wspólnego śpiewu zaprosiła kapela „Manugi” z Bukowca Górnego
z Wielkopolski, „Krebane z Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach z Kaszub, czy „Kapela Glinki” z Myszyńca. Usłyszeć można było również Orkiestrę Tradycyjną „Gracyki”, Kapelę „Dziki Sad”, Kapelę „Oberek” z Wyszkowa, Grupę śpiewaczą „Śpiewu Przyczyna”, Kobiecy i Dziecięcy Zespół Śpiewaczy Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury z Nowogrodu, Grupy śpiewacze Rozoski Dziecięcy Zespół Ludowy oraz dorosły Rozoski Zespół Ludowy Rozogi, GOKOFANIA grupa dziecięca z Gminnego Ośrodka Kultury w Rozogach, Kapelę Maniurskiego, Grupę śpiewacza „Warmińska Kuźnia” a kolędowanie rozpoczął Zespół Pieśni Tańca „Kurpie” Ostrołęckiego Centrum Kultury. Organizatorzy wszystkim twórcom i artystom serdecznie dziękują za przybycie i stworzenie niesamowitej atmosfery.
Wydarzenie nie tylko przypomniało o bogactwie polskiej kultury, ale także podkreśliło, jak wiele łączy nas mimo regionalnych różnic. Było również inspirującym dowodem na to, że różnorodność wzmacnia poczucie wspólnoty. Bożonarodzeniowe spotkanie kultur było świętem tradycji i wspólnoty, które na długo zapadnie w pamięci uczestników. Organizatorzy już zapowiedzieli, że wydarzenie stanie się coroczną tradycją.
Tekst: Natalia Dziewulska
Zdjęcia i film Dominik Gregajtys