Spotkanie z kulturą ludową Kurpi Puszczy Białej i Zielonej

W sobotę 28 września 2024 r., w hali sportowej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Somiance odbyło się niezwykle wydarzenie pn. „Spotkanie z kulturą ludową Kurpi Puszczy Białej i Zielonej”. Organizatorem tego wydarzenia był Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Somiance.

Spotkanie z kulturą ludową Kurpi było wyjątkowym wydarzeniem, podczas którego uczestnicy mieli okazję poznać bogate tradycje i obyczaje tych regionów. Kurpie, od lat pielęgnują swoje dziedzictwo kulturowe, którego elementy są głęboko zakorzenione w folklorze i naturze.

Twórczość ludową Kurpi podczas sobotniego spotkania zaprezentowali z Puszczy Białej: Halina Witkowska z Pniewa (haft koralikowy, oklejanka wielkanocna, pisanki wielkanocne), Beata Pasińska z Broku (pająki ze słomy, palmy świąteczne), Monika Dziełak z Pułtuska (serwety i koronki), Monika Poteraj z Przyłub (pająki ze słomy, palmy świąteczne). Z Puszczy Zielonej: Czesława Kaczyńska z Dylewa (firanki papierowe z bibuły, wycinanki), Wiesława Bogdańska z Kadzidła (pająki ze słomy, palmy świąteczne, wycinanki), Apolonia Nowak z Kadzidła (palmy wielkanocne, kwiaty z bibuły, wycinanki), Czesława Lewandowska z Ostrołęki (koronki, serwetki, obrusy) oraz Czesław Kuskowski z Ostrołęki (wyroby plecionkarskie).

Podczas spotkania uczestnicy mieli okazję wysłuchać tradycyjnych melodii i pieśni kurpiowskich Puszczy Białej i Zielonej w wykonaniu niezawodnej Orkiestry Tradycyjnej „Gracyki”, która wystąpiła pod batutą szefa muzycznego Marcina Drabika oraz Agnieszki Zielewicz – prezesa Stowarzyszenia „Miód na Serce”. Młodzi muzycy zaprezentowali swoje talenty gry m.in. na skrzypcach, akordeonach, a także na harmoniach pedałowych.

Tancerze z Zespołu Pieśni i Tańca z Wyszkowa wraz z kierownikiem i choreografem Bartoszem Wójcikiem, w tradycyjnych strojach kurpiowskich, odtworzyli dawną atmosferę i zaprezentowali dynamikę życia na wsi. Wystąpili w dwóch programach: tańców Kurpi Puszczy Zielonej oraz tańców Kurpi Puszczy Białej. Swoją charyzmą i niezwykłą energią porwali do tańca wszystkich uczestników spotkania.

Prelekcję na temat folkloru Mazowsza Północnego ze szczególnym uwzględnieniem kultury i sztuki ludowej Kurpi Puszczy Białej i Zielonej wygłosiła etnograf, badaczka regionu Puszczy Białej, pracownik Muzeum Regionalnego w Pułtusku – Sylwia Słojkowska- Affelska.

Spotkanie z kulturą Kurpi to wydarzenie, które przybliżyło uczestnikom bogate dziedzictwo i tradycje ludowe Kurpiów. Goście mieli okazję zapoznać się z różnorodnymi aspektami kurpiowskiej kultury, której korzenie sięgają wieków wstecz. Takie wydarzenia to nie tylko okazja do poznania unikatowych tradycji, ale także możliwość wzięcia udziału w wydarzeniu, które łączy ludzi i buduje więź z przeszłością.

Tekst:  Natalia Dziewulska
Fot. Monika Brzozowska

 

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform