W wydarzeniu wzięli udział reprezentanci dwóch naszych programów stypendialnych: „Mistrz-Uczeń” oraz „Stypendium dla Twórców Ludowych”. Oba projekty mają na celu wsparcie twórców ludowych, artystów, rzemieślników, nie tylko we własnej pracy twórczej, ale także w przekazie pokoleniowym posiadanej przez nich wiedzy i umiejętności. Pierwszym punktem wydarzenia była wystawa prac naszych Stypendystów nad którymi pracowali w roku 2023 (wystawa będzie czynna do końca października br). Prowadzący tegoroczne EDD w Instytucie Małgorzata Jaszczołt i Marcin Piotrowski zaprosili wszystkich do Sali im. Marii Skłodowskiej-Curie na uroczystą ceremonię otwarcia wystawy. Następnie radosny korowód złożony z ze Stypendystów oraz gości, tanecznym krokiem wyszedł na Krakowskie Przedmieście, gdzie odbył się spontaniczny pokaz tańca. Po tym niekonwencjonalnym rozpoczęciu wszyscy wrócili do budynku, aby uczestniczyć w bogatym programie naszego wydarzenia.
W Sali Odczytowej na pierwszym piętrze, odbywały się prezentacje twórczości i rozmowy ze Stypendystami. Na scenie zabrzmiały dźwięki z czterech stron Polski: Katarzyna Lassak w wraz z rodzinna kapelą zaprezentowała góralskie melodie z Podhala, duet braci Jakuba i Piotra Karpiuków na cymbałach wileńskich zagrał muzykę z Warmii i Mazur, wielkopolskie dźwięki przybliżyli słuchaczom dudziarze Romuald Jędraszak i Karol Majerowski, zaś skrzypcowe dźwięki z Południowego Podlasia zagrał mistrz Zdzisław Marczuk z uczennicą Oliwią Spychel.
Na stoiskach naszych Stypendystów odwiedzający mogli podziwiać i zakupić rzeźby w drewnie, zabawki ludowe, ceramikę, malarstwo zalipiańskie, hafciarstwo, tkactwo oraz wiele innych. Szczególną uwagę zwracały artystycznie wyrabiane rękawice furmańskie.
Tradycją wydarzeń w NIKiDW są warsztaty z twórcami. Na sobotnim wydarzeniu także ich nie zabrakło. Nie jeden z gości wyszedł z własnoręcznie namalowanym obrazkiem na szkle lub samodzielnie zrobionym pająkiem ze słomy i kolorowej bibuły. Dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy odbijania drzeworytu płazowskiego. Swoistym uzupełnieniem były oczywiście stoiska z pysznymi potrawami tradycyjnej kuchni regionalnej przygotowane przez panie z KGW.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz licznie przybyłym gościom.
Zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia! Najbliższe już 6 października.
fot.: Rafał Karpiński