Kontakt

Szkolenia twórcze dla KGW na Mazowszu

27 lipca w miejscowości Głażewo-Święszki odbyły się drugie, organizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, spotkania warsztatowe dla Kół Gospodyń Wiejskich. Celem szkolenia było wspomaganie działań twórczych oraz wymiana doświadczeń miedzy członkami KGW z terenu Mazowsza.

Trudno wyobrazić sobie kiermasz, festiwal, potańcówkę lub jakiekolwiek wydarzenie folklorystyczne bez udziału Kół Gospodyń Wiejskich. Ich stoiska zawsze przykuwają uwagę wielobarwnymi rękodziełami oraz zapachem smakowitych potraw regionalnych. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi od lat wspiera środowiska KGW. W sobotę, 27 lipca na po raz drugi odbyło się spotkanie warsztatowe dla członkiń kół z terenu Mazowsza.

W imieniu NIKiDW uczestników powitał Janusz Pawlak z biura regionalnego Instytutu z siedzibą w Pułtusku. W trakcie zajęć Czesława Kaczyńska z Puszczy Zielonej zaprezentowała wycinanki kurpiowskie i zademonstrowała techniki ich wykonywania, ponadto poprowadziła instruktaż tworzenia firanek bibułowych. Halina Witkowska z Puszczy Białej zorganizowała zajęcia z tworzenia tradycyjnych pisanek i haftu koralikowego, a Beata Pasińska prowadziła warsztaty haftu na płótnie. Uczestnicy mogli także poznać tajniki sztuki plecionkarstwa pod okiem mistrza Wiesława Kuskowskiego.

Panie z KGW nie tylko brały udział w zajęciach warsztatowych, ale mogły także obejrzeć wystawę, na której demonstrowane były wycinanki, hafty, plecionkarstwo czy pająki z różnych kurpiowskich miejscowości. Autorka wystawy, etnograf Sylwia Słojkowska-Affelska podkreśliła, że dzięki ekspozycji każda z pań mogła się czymś zainspirować i próbować odtwarzać nowe wzory.

Podczas warsztatów prezentowano rękodzieło z Kurpi Puszczy Białej i Zielonej, by mogła zajść wymiana kulturalna między obydwoma regionami. To szczególnie ważne w perspektywie odradzania się zwyczajów kurpiowskich w Puszczy Białej, gdzie niektóre z nich już niemalże zanikły.

W ramach warsztatów Sylwia Słojkowska-Affelska z Muzeum Regionalnego w Pułtusku wygłosiła prelekcję na temat sposobów wykorzystania dziedzictwa kulturowego materialnego i niematerialnego przez KGW.

Jak wiadomo, na Kurpiach praca najlepiej przebiega przy dobrej muzyce, dlatego wszystkim gościom na akordeonie przygrywał Edward Koziatek. Niektóre panie nawet ruszyły skocznym krokiem na parkiet!

Spotkanie warsztatowe zorganizowane przez NIKiDW stanowiło okazję do wymiany doświadczeń, nabycia profesjonalnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności, zapewniło także możliwość wymiany kulturalnej miedzy Kurpiami Puszczy Białej i Zielonej. Kolejne takie wydarzenie odbędzie się za kilka tygodni w powiecie przasnyskim.

Zapraszamy na relację fotograficzną i filmową!

Tekst: Aleksandra Dąbrowska

Zdjęcia: Monika Brzozowska

 

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform