Konkurs „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi” dobiegł już końca. Otrzymaliśmy wiele ciekawych zgłoszeń zawierających szczegółową dokumentację dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego związanego z gospodarowaniem zasobami wodnymi na obszarach wiejskich. Za wszystkie serdecznie dziękujemy.
Woda pełni bardzo ważną funkcję w środowisku naturalnym Jest niezbędna w produkcji rolniczej, wpływa na ilość i jakość plonów. Odgrywa też ważną rolę w systemach biologicznych i ma znaczenie dla rozwoju i utrzymywania rezerw naturalnych. Zasoby wodne Polski w porównaniu z innymi krajami europejskimi są niewielkie, dlatego trzeba dołożyć wszelkich starań by zmienić ten stan rzeczy. Taki był między innymi zamysł naszego Konkursu „Woda na młyn polskiego rolnictwa – tradycja i perspektywy gospodarki wodnej na polskiej wsi”.
Otrzymaliśmy wiele ciekawych zdjęć, rysunków oraz rycin starych młynów i zbiorników służących naturalnej i sztucznej retencji, wraz z wyczerpującymi opisami ich roli historycznej. Niektórzy z Państwa podzielili się z nami swoimi pomysłami na współczesne zagospodarowanie starych obiektów młyńskich oraz istniejących już cieków wodnych. Wiemy, że przegotowanie pełnej dokumentacji konkursowej nie było łatwe i pochłonęło wiele czasu. Tym bardziej dziękujemy wszystkim uczestnikom za ich pracę i zaangażowanie.
Chcielibyśmy uhonorować wszystkich, ale niestety reguły Konkursu są nieubłagane. Po wnikliwej analizie wszystkich zgłoszeń Jury zadecydowało o przyznaniu następujących nagród:
Kategoria I. Młyny wodne
• Lider małej retencji (4000 zł) – Liceum Ogólnokształcące im. K.E.N. w Siemiatyczach – Julia Jermakowicz, Izabela Melaniuk, Bartosz Siniakowicz. Opiekun: Elżbieta Sielicka
Praca: Młyny wodne w Siemiatyczach i okolicy
• Lider małej retencji (4000 zł) – Rafał Bil
Praca: Młyn wodny w Turce
• Lider małej retencji (4000 zł) – Michał Winiarski
Praca: Zabytkowa osada młyńska Roztoka-Brzeziny 105
• Wyróżnienie (2000 zł) – Edyta Jagodzińska (ZSCKR w Studzieńcu)
Praca: Młyny wodne na Skrwie
• Wyróżnienie (2000 zł) – Natalia Tochwin (L.O. im. Mikołaja Kopernika w Sokółce)
Praca: Młyn wodny w Siderce
• Wyróżnienie (2000 zł) – Bartłomiej Sejbuk (ZSCKR im. Wł.St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim). Opiekun: Katarzyna Rytel
Praca: Śluza – stary młyn w Sabniach
Kategoria II. Dziedzictwo przyrodnicze – naturalna i sztuczna retencja
• Wyróżnienie (2000 zł) – Małgorzata Orzłowska
Praca: Laska – system nawadniania łąk przykładem małej retencji.
***
Dziękujemy wszystkim uczestnikom,
gratulujemy zwycięzcom
i zachęcamy do udziału w naszych kolejnych konkursach!
Foto. pixabay.com