Czym pachnie taniec ludowy dowiecie się w najnowszym jubileuszowym numerze kwartalnika Kultura Wsi!

Właśnie ukazał się drugi w tym roku numer kwartalnika „Kultura Wsi” wydawanego przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, którego tematem przewodnim są wrażenia zmysłowe nieodłącznie powiązane z wsią – dźwięki i zapachy pól, łąk i lasów.

Cyprian Wieczorkowski w artykule „Dźwięki natury i nokturny z łąki” przekonuje, że to właśnie dźwięki natury oddają bogactwo życia i dynamikę środowiska.

Choreograf i etnolog Patryk Rutkowski z kolei uświadamia, że zapach jaki wywołuje taniec ludowy odnosi się nie tylko do bodźców węchowych, ale staje się symbolicznym nośnikiem emocji oraz kulturowej tożsamości.

Na łamach zagościli również niezwykle interesujący rozmówcy. Karolina Sideł-Kozieł z opowieścią o miłości do świętokrzyskiej „ziemi w pasy” i o łączeniu świata sztuki współczesnej z ludową. Maciej Karpuk – wirtuoz cymbałów wileńskich  i animator kultury z okolic Ełku, a także Joanna Szewczyk, której Stowarzyszenie Bezbłędna Gmina Błędów słynie m.in. z utworzenia pierwszego w powiecie ogrodu społecznościowego.

Przeczytacie także o dwóch wybitnych twórcach – Wiesławie Myśliwskim autorze „Requiem dla gospodyń” i o Wincencie Polu, nie tylko poecie i działaczu politycznym, lecz również geografie i badaczu kultury.

O tym jak pokazywać zbiory muzealne osobom z dysfunkcją wzroku przeczytamy w artykule Olgi Budzan. O metaforach zmysłach smaku w dawnych modlitewnikach  – w kontekście częstego stosowania przymiotnik „słodki” i jego stopniowania opowiada Renata Hołda.

O istocie rolnictwa zgodnego z naturą i koniecznej symbiozie świata roślin, zwierząt i człowieka, mówił minister Czesław Siekierski podczas majowej konferencji z okazji stulecia rolnictwa ekologicznego i biodynamicznego, przyrodnika i reformatora społecznego.

Jest to także jubileuszowy numer „Kultury Wsi”, bo jako czasopismo skończyliśmy właśnie 10 lat. Przez ten czas kwartalnik zmieniał się, lecz stałe jest dążenie do zdobywania jak najciekawszych autorów i wartościowych treści.

Najnowszy numer można zamówić w naszym sklepie, gdzie dostępna jest także prenumerata kwartalnika. 

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform