Do tanecznej zabawy przygrywały Kapela Ludowa Rybnianie z gminy Mykanów w powiecie częstochowskim oraz Kapela Lututowianie, reprezentująca Ziemię Sieradzką. Oberki, polki, mazurki czy walczyki podrywały wszystkich do wspólnych pląsów. Nad przebiegiem Potańcówki, a wcześniej warsztatu wprowadzającego w arkana polskich tańców tradycyjnych, czuwała Maria Pospieszalska. Pokazała podstawowe kroki, inicjowała i prowadziła wspólne zabawy na parkiecie.
Wieczór rozpoczęło widowisko obrzędowe „Darcie pierza”. Zespół „Grusza” z Rzerzęczyc w gminie Kłomnice przedstawił inscenizację, którą zobrazował zwyczaj z dawnych wiejskich chat według scenariusza Janiny Gołdy, już nieżyjącej założycielki grupy. Było i romantycznie, i humorystycznie, a przede wszystkim elementy życia codziennego na wsi zostały ukazane w swojej rzeczywistej formie. Zgromadzonej publiczności występ bardzo się spodobał, a wśród starszych odbiorców pojawiła się nutka nostalgii.
Biuro Regionalne w Częstochowie dziękuje za pomoc przy organizacji wydarzenia strażakom z OSP w Zwierzyńcu Pierwszym i paniom z miejscowego koła gospodyń wiejskich.
Tekst: Łukasz Giżyński
Zdjęcia: Joanna Walasek