Piknik rodzinny na św. Izydora – patrona rolników

Sobota 18 maja na Kurpiach Białych upłynęła pod znakiem Pikniku Rodzinnego na św. Izydora – patrona rolników. Wydarzenie otworzyli przedstawiciele organizatorów. Do zgromadzonych mieszkańców i gości zwrócił się gospodarz gminy Zatory Wójt Włodzimierz Kaczmarczyk, dziękując NIKiDW za zorganizowanie tego pięknego wydarzenia.

Głównym punktem sobotniego pikniku były koncerty zespołów ludowych. Od godz. 14.00 do 18.00 na scenie prezentowali się artyści, zapowiadani przez prowadzącą Magdalenę Izbicką: Orkiestra Tradycyjna „Gracyki”, Zespół Folklorystyczny „Kurpianka” z Kadzidła, Zespół Pieśni i Tańca „BezWianka” z Ostrowi Mazowieckiej w programie pieśni i tańców łowickich, Zespół „U nas na Kurpiach Białych” z Pniewa, Zespół Pieśni i Tańca „Oberek” z Wyszkowa z programem „KONTRO”, przygotowanym przez kierownika artystycznego i choreograf Danutę Deptułę oraz kierownika muzycznego Stanisława Kadłubowskiego. Zwieńczeniem koncertów była potańcówka na ludowo, poprowadzona przez Kapelę „Kurpiankę” z Kadzidła, która przyciągnęła liczne grono mieszkańców i gości. Śmiało więc można podsumować, że takiej zabawy w Drwałach jeszcze nie było!

Piknikowi rodzinnemu towarzyszyły stoiska lokalnych wystawców, spośród których największym zainteresowaniem cieszyły te prezentowane przez koła gospodyń wiejskich i oferujące tradycyjne przysmaki i wyroby rękodzielnicze – KGW Dębiny, KGW Natalin, KGW Trzcianka. Nie zabrakło również stoiska Stowarzyszenia „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna” z Pniewa, gdzie można było wziąć udział w warsztatach twórczości ludowej oraz Mariusza Garwolińskiego, który przeprowadzał warsztaty dla dzieci z majsterkowania.

Piknik w Drwałach bez wątpienia zaliczamy do udanych i zapraszamy za rok, a wcześniej na inne, ciekawe wydarzenia w regionie, organizowane przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Tekst: Ewa Kowalczyk

Filmowa relacja z pikniku: