Kontakt
10/07/2024
Bukowina Tatrzańska
Festiwal

58. Sabałowe Bajania

Tegoroczne Sabałowe Bajania to zarówno stałe, najważniejsze punkty programu, jak przesłuchania konkursowe, wystawa i kiermasz sztuki ludowej, warsztaty z twórcami ludowymi, degustacja potraw regionalnych czy Sabałowa Noc, ale również nowości, które mamy nadzieję zainteresują uczestników i publiczność.

Festiwal rozpocznie się w środę 10 lipca barwnym przejazdem banderii i zaprzęgów konnych z kapelami oraz zaproszonymi gośćmi przez Bukowinę Tatrzańską. Muzyka i śpiew będą rozbrzmiewały od samego początku Sabałowych Bajań! I tak do samego końca – do niedzieli, kiedy późnym popołudniem zostaną ogłoszone wyniki i wręczone nagrody laureatom przesłuchań konkursowych.

Bajaniowe wieczory przy Domu Ludowym to najpierw sztuka w wykonaniu bukowiańskiego Teatru, a w kolejne dni koncerty zespołów: KAPELA DUSA, FIRE FOLK, SAWA i KARCZMARZE.

W sobotę festiwalowo zrobi się w całej Bukowinie Tatrzańskiej! Od godz. 10.00 pod bukowiańskimi termami odbędą się RODZINNE ZAWODY STRZELECKIE „O Sabałową Flintę”, a także wystawa broni kolekcjonerskiej.  W Domu Ludowym, po przesłuchaniach konkursowych, o 15.00 odbędzie się Degustacja Potraw Regionalnych.

Od godz. 17.00 Festiwal przeniesie się na scenę plenerową obok Stacji Narciarskiej Rusiń-Ski. Tam każdy znajdzie coś dla siebie: będą gry i zabawy dla najmłodszych, eksplozja kolorów – „Srokopisiate bum!”, koncerty: zespołu POTOCK i zespołu AFROMENTAL, pokaz sztucznych ogni, zabawa z zespołem KAMRACI i oczywiście SABAŁOWA NOC z ceremonią pasowania na Zbójnika i nadaniem honorowego tytułu Wiyrchowyj Orlicy.

 W ostatni dzień 58. Sabałowych Bajań znani i lubiani przez uczestników dotychczasowych wypraw przewodnicy, poprowadzą turystów „Śladami zbójników ku Niebieskiej Dolinie”. O godz. 12.00, po uroczystej Mszy Świętej w kościele parafialnym pw. NSPJ w Bukowinie Tatrzańskiej przejdzie do Domu Ludowego Festiwalowy Korowód, na który zapraszamy wszystkich uczestników i zespoły regionalne biorące udział w tegorocznych Bajaniach.

W to niedzielne popołudnie zespoły z terenu gminy Bukowina Tatrzańska zaprezentują podhalańską i spiską kulturę. Gościem specjalnym Festiwalu będzie Zespół HKUD PETAR ZRINSKI z Chorwacji.

Sabałowe Bajania zakończy OFICJALNE OGŁOSZENIE WYNIKÓW konkursu i wręczenie nagród laureatom. Wszyscy uczestnicy zapewne nie będą mogli się doczekać wiadomości, kto zostanie laureatem Bukowiańskich Buków – nagród grand prix oraz Dużych i Małych Spinek Góralskich.

Piyknie pytomy na 58. Sabałowe Bajania do Bukowiny Tatrzańskiej!

 

PROGRAM

Program Sabałowe Bajania 2024

Powiązane wydarzenia

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform