Kontakt

58. edycja Konkursu „Sabałowe Bajania” już za nami…

W dniach 11-14 lipca odbył się Ogólnopolski Konkurs Gawędziarzy, Instrumentalistów, Śpiewaków, Drużbów i Starostów Weselnych „Sabałowe Bajania” w Bukowinie Tatrzańskiej. Goście tradycyjnie przyjechali nie tylko z Podhala, ale z wielu zakątków z kraju, m. in. Kurpii, Wielkopolski, Podkarpacia, Lubelszczyzny, Podlasia.

Jury złożone z szanowanych etnografów, etnomuzykologów i znawców folkloru musiało ocenić 250 uczestników Konkursu, w 190 wystąpieniach, którzy występowali w kategorii dziecięcej, młodzieżowej i dorosłej. Komisja zwracała uwagę na każdy szczegół – od stroju, po czystość gwary i interpretację wykonawczą. Podczas występów zachwycały stroje ludowe, radowały dowcipna gwara oraz piękno i surowość interpretacji solistów i zespołów.

Wydarzeniu towarzyszyła Ogólnopolska Wystawa Twórczości Ludowej oraz kiermasz rękodzieła twórców z różnych części Polski. Codziennie wieczorem miały miejsce występy zespołów, takich jak: Kapela Dusa, Zespół Fire Folk, Zespół Sawa oraz Zespół Karczmarze.

Sobota upłynęła m.in. na ostatnich przesłuchaniach konkursowych, degustacji potraw regionalnych, zawodach strzeleckich, warsztatach z malowania pisanek, a także części plenerowej Festiwalu – Sabałowej Nocy z ceremonią pasowania na Wiyrchowe Orlice (4 kobiety) oraz Zbójników (4 mężczyzn), czyli zasłużonych dla wspierania kultury podhalańskiej.

Niedzielę rozpoczęła wycieczka terenowa Śladami Sabały, Festiwalowa Msza Święta oraz barwny festiwalowy korowód. Po południu nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników 58. Sabałowych Bajań oraz wręczenie dyplomów i nagród.

W rozmowach z gośćmi festiwalu, uczestnicy podkreślali kameralny klimat wydarzenia w zabytkowym drewnianym Domu Ludowym i rodzinną atmosferę jaka panowała pomiędzy wszystkimi uczestnikami.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był współorganizatorem tegorocznej edycji Festiwalu.

Tekst: Mamadou Diouf
Fot. Marcin Skrzecz

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform