Kontakt

51 Festiwal Folkloru Kujaw w Ciechocinku

W dniach 23-30 czerwca odbył się w Ciechocinku 51. Festiwal Folkloru Kujaw. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był współorganizatorem imprezy. Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku zaplanowało szereg wydarzeń festiwalowych. W niedzielę, 23 czerwca, w ciechocińskiej przystani nad Wisłą odbyło się tradycyjne ognisko, plecenie wianków i obrzędy świętojańskie. Przez cały tydzień przewidziano różne atrakcje: wystawy

W dniach 23-30 czerwca odbył się w Ciechocinku 51. Festiwal Folkloru Kujaw. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był współorganizatorem imprezy.

Miejskie Centrum Kultury w Ciechocinku zaplanowało szereg wydarzeń festiwalowych. W niedzielę, 23 czerwca, w ciechocińskiej przystani nad Wisłą odbyło się tradycyjne ognisko, plecenie wianków i obrzędy świętojańskie. Przez cały tydzień przewidziano różne atrakcje: wystawy i koncerty oraz warsztaty dla dzieci. Festiwalowi towarzyszył, jak co roku, Ciechociński Jarmark Ludowy, a na stoisku NIKiDW, można było zapoznać się i zakupić wydawnictwa Instytutu.

Jednak najważniejszym wydarzeniem był Przegląd Konkursowy Twórczości Ludowej Artystów z Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który odbywał się w dniach 28 i 29 czerwca w zabytkowym Teatrze Letnim w Ciechocinku.

Jury wyłoniło zwycięzców w trzech kategoriach:

  1. Zespół śpiewaczy:
  • I nagroda: zespół Witowo
  • II nagroda: zespół „Na swojską nutę” z Wierzbinka
  1. Śpiewacy i gawędziarze:
  • I nagroda: Duet „Wikliniorze” z Wierzbinka
  • Wyróżnienie: Danuta Kaczmarek z Śmiłowic
  • Wyróżnienie: Antoni Benedykt Łukaszewicz z Kowala
  1. Zespoły pieśni i tańca:
  • I nagroda: „Wrzos” z Włocławka
  • Wyróżnienie: „Swojacy” z Baruchowa
  • Wyróżnienie: „Kujawskie Słomkowiaki” ze Słomkowa

Wyróżnienia specjalne otrzymali: Zespół pieśni i tańca „Kujawy” z Radziejowa za taniec: polka trząsana, za grę na skrzypcach Henryk Szymkiewicz z zespołu folklorystycznego „Kujawioków od Dobrego” oraz „Kapela spod Kowala” za tradycyjny taniec: kujawiak z kieliszkiem.

Główną, specjalną nagrodę Dyrektora Festiwalu Folkloru Kujaw Michała Gajewskiego otrzymał zespół „Środa Kujawska” z Torunia. Zespół śpiewaczy wyróżniał się na tle innych prezentacją autentycznego repertuaru oraz rekonstrukcją kujawskiego stylu śpiewu. Jury zwróciło w ten sposób uwagę na potrzebę ochrony kujawskiego tradycyjnego repertuaru, zachęcając instruktorów oraz wykonawców do korzystania w przygotowywaniach do konkursu z materiałów źródłowych – nagrań, prac etnograficznych oraz etnomuzykologicznych – zamiast sięgania po obiegowe melodie ludowe czy piosenki biesiadne. Niepokój jury wzbudziło odchodzenie od tradycyjnych kujawskich tańców, instrumentów oraz sposobu śpiewania, bowiem w trakcie przeglądu, instrumentem dominującym był akordeon a pieśni często były wykonywane w dwugłosie, co kłóci się z dawną praktyką śpiewu na Kujawach.

Zespół „Środa Kujawska” z Torunia wpisuje się w trend obecny wśród mieszkańców miast poszukiwań wiejskiego stylu muzykowania i śpiewu, bez konieczności noszenia stroju ludowego przy jego publicznym wykonywaniu. Jest on coraz powszechniejszy wśród młodych osób – amatorów tradycyjnej muzyki i tańców. Więcej o zapotrzebowaniu na kulturę tradycyjną wyrażanym przez miasto opowiedział prof. Andrzej Bieńkowski na https://nikidw.edu.pl/muzyka-odnaleziona/ .

Podstrony

Powiązane aktualności

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform