Kontakt
29/06/2024
18:00
Skowronowo
Potańcówka

Powitanie wakacji w Skowronowie

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do tanecznej przygody w wakacyjnym nastroju. Pierwsza Potańcówka tego lata odbędzie się 29 czerwca w Skowronowie (gmina Janów, powiat częstochowski), rozpoczynamy o godzinie 18:00. W programie przewidujemy odśpiewanie nabożeństwa czerwcowego w formie obrzędowej, warsztaty z zakresu tradycyjnych tańców polskich oraz wspólną zabawę przy muzyce ludowej na żywo. Wystąpią Kapela Dejcie Pozór oraz Kapela Ludowa z Opoczna z Romanem Wojciechowskim.

Dzięki współpracy z NIKiDW lokalne śpiewaczki powrócą do tradycji odśpiewania nabożeństwa czerwcowego przy kapliczce w Skowronowie. Reaktywowania obrzędu w formie widowiskowej i wokalnej podjęła się mieszkająca we wsi Lidia Pospieszalska, która przygotowała zespół z uwzględnieniem zwyczajów i tradycyjnych kanonów kulturowych.

Kapela Dejcie Pozór występowała na wielu scenach w Polsce i licznych festiwalach (została również wspaniale przyjęta w tym roku podczas „Ostatków na ludowo” w Herbach). Zaprezentuje tradycyjne tańce i utwory śląskie, w tym mietlorz, szpacyr polka, gołąbek, trojok, waloszek, sroka, puszczany. Roman Wojciechowski, choć tym razem z nowym zespołem, zawsze jest gwarantem najwyższego poziomu wykonania polskiej muzyki ludowe z Ziemi Opoczyńskiej.

PROGRAM

18:00 – Występ obrzędowy
19:00 – Warsztat tańca
20:00-23:59 – Potańcówka

Wydarzenie przygotowało Biuro Regionalne NIKiDW w Częstochowie. Partnerami są Gmina Janów oraz Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Janowie.

Serdecznie zapraszamy na „Powitanie wakacji z NIKiDW”!

Powiązane wydarzenia

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.edu.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform