W piątek, 14 czerwca odbył się Dzień Młodego Rolnika. Uczniowie z 61 szkół prowadzonych przez MRiRW zwiedzali strefy tematyczne przygotowane przez instytucje publiczne oraz firmy prywatne. NIKiDW przygotował dwa rodzaje aktywności: grę terenową oraz warsztaty malowania kwiatów zalipiańskich na przedmiotach codziennego użytku. Gra terenowa „Co na wsi piszczy?” była absolutną nowością podczas Krajowych Dni Pola. Uczniowie musieli zmierzyć się z szeregiem zadań z zakresu: znajomości haftu, instrumentów, gwary, tańców ludowych, strojów ludowych oraz regionalnego jedzenia. Do gry zostało zgłoszonych 16 szkół, których uczniowie z bardzo dużym zaangażowaniem podejmowali wysiłki poprawnego rozwiązania zadań. Po długiej i zaciętej rywalizacji zwyciężyła drużyna reprezentująca Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Lututowie i wygrała zorganizowanie w ich placówce warsztatów rękodzielniczych. Malowanie kwiatów zalipiańskich również cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Twórczynie ludowe z Zalipia wspierały młodych adeptów twórczości ludowej, którzy ozdabiali przedmioty codziennego użytku – łyżki, łopatki oraz kapelusze.
15 czerwca należał do kultury ludowej spoza Podkarpacia. Na naszym stoisku ponownie gościliśmy twórczynie z Zalipia. Na scenach Krajowych Dni Pola wystąpiły zespoły z różnych stron Polski – Kapela Chełmińska, która zagrała tradycyjne melodie z Ziemi Chełmińskiej, Regionalny Zespół Kurpiowski „Pod Borem” z Kurpi, który odegrał sceny z elementami obrzędu podczas prac polowych i odpoczynku dawnych Kurpi, Zespół Holni, który zagrał tradycyjne utwory i zatańczył tradycyjne tańce z terenu Beskidów oraz Zespół Pieśni i Tańca Miechowiacy z repertuarem obejmującym tańce krakowskie i lubelskie.
16 czerwca Instytut zorganizował warsztaty rękodzielnicze z plecenia ozdób i kapeluszy ze słomy, które prowadził twórca ludowy mieszkający pod Duklą. Na scenach wystąpiły kapela i zespoły ludowe z Podkarpacia: Kapela Gacoki, która zagrała szereg utworów z okolic miejscowości Gać, Zespół Pieśni i Tańca Hyżniacy z repertuarem pochodzącym z okolic Rzeszowa, Zespół Pieśni i Tańca Karpaty, który zaprezentował tańce przeworskie oraz Zespół Pieśni i Tańca Łańcut z repertuarem tańców i pieśni z okolic Łańcuta.
Przez cały czas trwania wydarzenia odwiedzający stoisko NIKiDW mieli okazję zapoznania się i zakupu publikacji wydawanych przez nasz Instytut.
Bardzo cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy brać udział w jednej z największych imprez o charakterze rolniczym w naszym kraju. Do zobaczenia za rok na VI Krajowych Dniach Pola w Łódzkim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach!
fot. Rafał Karpiński