Tradycje regionu krajeńskiego – warsztaty dla KGW

W sobotę 19 października 2024 r. w Wiejskim Domu Kultury w Dąbrówce (powiat sępoleński, gmina Kamień Krajeński) odbyły się warsztaty zdobnictwa krajeńskiego oraz tradycyjnych pieśni z Regionu Krajny. Wzięły w nich udział przedstawicielki ośmiu okolicznych kół gospodyń wiejskich ze wsi: Wąwelno, Orzełek, Radzim, Sośno, Piaseczno, Obkas, Mrocza i Dąbrówka.

Prowadząca warsztaty haftu, Joanna Skiera, zaprezentowała uczestniczkom najstarsze egzemplarze haftu krajeńskiego, pochodzące z początków wieku XX, a także omówiła kolorystykę i typowe motywy. Charakterystyczne dla wzoru haftu krajeńskiego jest wykorzystanie trzech kolorów − granatowego, niebieskiego i czarnego oraz kształtów i motywów takich jak: owoc granatu, lilia, dzwonek, makówka, kłos zboża, ziarna, plewy, chaber, niezapominajka oraz łodygi, czepy i pręciki passiflory. Przedstawiła tradycyjne i obecne stroje ludowe Krajny oraz sztukę współczesną z motywami haftu regionalnego – ornaty, murale, witacze i krajeńskie skrzydła. Uczestniczki warsztatów mogły zapoznać się z materiałami tworzenia motywów haftu, takimi jak tamborek i tkaniny, przybory malarskie do wykonania wzorów haftu na tkaninie, porcelanie czy drewnie. Była okazja do praktycznego treningu nanoszenia wzorów krajeńskich na deskach i torbach bawełnianych. Każda z Pań zabrała ze sobą torbę i deskę kuchenną z własnoręcznie wykonanym wzorem haftu.

W przerwie prac ręcznych zawitał Zespół Pieśni i Tańca „Krajna” pod kierunkiem Dominiki Dubieli, w młodzieżowym, pięcioosobowym składzie z akordeonistą. Po krótkim treningu emisji głosu uczestniczki warsztatów doskonaliły razem z „Krajną” wykonanie czterech tradycyjnych pieśni, z których najwięcej entuzjazmu wyzwolił utwór „Pod Zielonym Dębem”, wykonywany z elementami tańca, czyli „z przytupem”.

O nakarmienie wszystkich i artystyczne przybranie stołu jadalnego zadbały Panie z KGW Dąbrówka pod przewodnictwem Leokadii Ruhnke a nad całością czuwała Ewa Wiese – kierowniczka Wiejskiego Domu Kultury w Dąbrówce. Wszystkie Panie zakończyły prace ręczne i śpiewy z przekonaniem, że są wyposażone w umiejętności, aby propagować tradycje krajeńskie w coraz szerszych gronach, w swoich kołach gospodyń.

Tekst: Agnieszka Brodowska

Fot.: Katarzyna Stalmierska

Podstrony

Powiązane aktualności

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform