Społeczność chłopska w dobrach kościelnych w XVI–XVIII wieku
Pomiędzy XVI a XVIII wiekiem istniały miasta i wsie, które należały do instytucji kościelnych. Wsie kościelne stanowiły wówczas około piątej części osad wiejskich na ziemiach polskich. Wśród chłopów żyjących w dobrach kościelnych, społeczność była dość zróżnicowana. Wsie należące do duchownych zamieszkiwali rzemieślnicy, rybacy i ogrodnicy, a w głównej mierze chłopi zajmujący się uprawą roli.
Potańcówki Wiejskie
Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do udziału w kolejnej edycji Programu Potańcówki Wiejskie, którego celem jest wspieranie
i upowszechnianie idei organizowania tanecznych spotkań społeczności lokalnych, dla których osią jest kultura ludowa pochodzenia lokalnego.
Wyniki 3. edycji Programu Stypendialnego Mistrz – Uczeń!
Z przyjemnością informujemy, że nabór do 3. edycji Programu Stypendialnego Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi „Mistrz – Uczeń” dobiegł końca. Do Programu zgłaszali się twórcy ludowi, artyści, rzemieślnicy, muzycy i rękodzielnicy oraz adepci różnych dziedzin, którzy pod okiem mistrzów chcieli doskonalić swoje umiejętności. Po szczegółowym zapoznaniu się z nadesłanymi wnioskami Komisja wyłoniła stypendystów.
62 Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej Wiosna na Pałukach
W sobotę, 18 maja br., odbyło się uroczyste podsumowanie najstarszego w Polsce konkursu sztuki ludowej. Odbywa się on w Szubinie od 1963 roku. 62 Konkurs Sztuki Ludowej Pałuk im. Wandy Szkulmowskiej Wiosna na Pałukach był okazją dla twórców i osób stawiających swoje pierwsze kroki w dziedzinach haftu, zdobnictwa oraz rzeźby do poddania się ocenie jury pod przewodnictwem Kingi Turskiej-Skowronek z Muzeum Etnograficznego w Toruniu.