Gmach Główny - Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi 

Siedzibą Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi  jest gmach, w którym do 1951 roku mieściło się Muzeum Przemysłu i Rolnictwa powstałego pod koniec XIX w. Z jego inicjatywy gmach gruntownie przebudowano w latach 1884-1887. Powstało wówczas jedno z najpiękniejszych wnętrz na Krakowskim Przedmieściu - Sala Odczytowa, w której do dziś odbywają się konferencje i wydarzenia kulturalne. W oficynie Biblioteki mieściły się Pracownie Fizyczna i Chemiczna, w których w latach 1890-1891 wykonywała swoje pierwsze doświadczenia, przyszła laureatka Nagrody Nobla, Maria Skłodowska-Curie. Niestety kres świetności Muzeum położyła druga wojna światowa. Budynek został dwukrotnie spalony, w wyniku czego uległo zniszczeniu ok. 10 tys. eksponatów. Gmach został odbudowany w latach 1946-1954. W latach 1955-2019 był siedzibą Centralnej Biblioteki Rolniczej im. Michała Oczapowskiego. Obecnie mieści się w nim Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi, który pielęgnuje tradycje Muzeum Przemysłu i Rolnictwa.

Sala Odczytowa

Najbardziej reprezentacyjnym wnętrzem gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi jest dwukondygnacyjna Sala Odczytowa, powstała w latach 1884-1887, według projektu Wincentego Rakiewicza, na potrzeby Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. W 1913 r. nasza dwukrotna noblistka, Maria Skłodowska-Curie miała tu swój wykład. Po zniszczeniach wojennych pomieszczenie zostało zrekonstruowane w latach 1947-1954, według projektu Beaty Trylińskiej. Sala należy do największych i najpiękniejszych na Krakowskim Przedmieściu – powierzchnia Sali to około 280 m2, w kształcie prostokąta o wymiarach 12,0x23,5 m. Oświetla ją 10 wysokich arkadowych okien. Posiada ok. 200 miejsc siedzących, nowoczesny sprzęt audiowizualny i klimatyzację. Odbywają się w niej konferencje, wykłady, uroczyste gale, wesela i inne imprezy kulturalne.

Sala konferencyjna Marii Skłodowskiej-Curie (parter)

Jednym z najokazalszych wnętrz parteru jest obszerna i widna sala, ozdobiona wysokim sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Przed drugą wojną światową mieścił się tutaj Gabinet Fizyczny Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Sala przystosowana jest do wykładów i kameralnych spotkań autorskich. Lokalizacja na parterze sprawia, że jest dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Posiada 50 miejsc siedzących. Powierzchnia około 80 m2 w kształcie prostokąta o wymiarach: 5,5x14,5 m.

Istnieje możliwość dowolnej aranżacji – stałe wyposażenie Sali to 16 mobilnych składanych stołów o wymiarach 160x80 cm oraz 50 krzeseł.

Hol na pierwszym piętrze

Znakomite zaplecze imprez kulturalnych, które odbywają się na Sali Odczytowej, stanowi hol na pierwszym piętrze. Głównym motywem dekoracyjnym wnętrza są kolumny z zielonego marmuru kieleckiego. Tę stylową przestrzeń można również wykorzystać jako galerię wystawową, miejsce pod stoiska reklamowe lub na potrzeby cateringu. Hol posiada wygodną komunikację z pozostałymi poziomami gmachu, a także z szatnią, sanitariatami i przestronną loggią. Powierzchnia holu to około 120 m2 o wymiarach 9,5x12,5 m.

Loggia

Dwupiętrowe galerie arkadowe gmachu są jednym z najbardziej rozpoznawalnych punktów Krakowskiego Przedmieścia. Zostały zaprojektowane w latach 1820-1821 przez znakomitego architekta Piotra Aignera, na wzór rzymskiego Teatru Marcellusa. Na piętrze mieści się obszerna loggia, z której roztacza się szeroki widok m.in. na Plac Zamkowy i Skwer Hoovera. Może ona stanowić doskonałe miejsce do organizacji różnych wydarzeń kulturalnych, a także może być uzupełnieniem przestrzeni z Salą Odczytową. Powierzchnia około 240 m2 – długość tarasu to około 48 m oraz szerokość 5,5 m która zwęża się na całej długości do 4,3 m.

Arkady

Pokoje gościnne i apartament "Na Skarpie"

Budynek tzw. oficyny, w którym obecnie mieszczą się Pokoje gościnne i apartament "Na Skarpie" istniał w tym miejscu już w XVI w. Na skutek zniszczeń w okresie potopu szwedzkiego odbudowano go niemal od podstaw w drugiej połowie XVII w. W czasach kiedy oficyną zawiadywali ojcowie bernardyni mieściła się tutaj biblioteka i lektorium. W latach 1884-1886, w okresie gruntownej przebudowy gmachu na potrzeby Muzeum Przemysłu i Rolnictwa, nie wprowadzono istotnych zmian w budynku oficyny. Powstał tylko reprezentacyjny, dwukondygnacyjny hol z charakterystyczną niszą. Na parterze oficyny Muzeum znajdowała się Pracownia Fizyczna, a na piętrze Pracownia Chemiczna. Z obu korzystała Maria Skłodowska-Curie, przygotowując się do studiów na paryskiej Sorbonie. Drugie piętro zajmowała redakcja czasopisma przyrodniczego „Wszechświat”. Zniszczenia gmachu Muzeum w okresie drugiej wojny światowej najmniej odbiły się na oficynie. Dzięki temu nie wprowadzono później znaczących zmian w rozkładzie wnętrz. Obecnie w oficynie mieszczą się pomieszczenia biurowe i pokoje hotelowe.
Oferujemy kameralny wypoczynek w jednym z 4 pokoi lub apartamencie, które znajdują się w Warszawie na ulicy Krakowskie Przedmieście 66 w oficynie budynku Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi dawniej Centralnej Biblioteki Rolniczej. Rozsądna cena, znakomita lokalizacja (w samym sercu Starego Miasta przy Placu Zamkowym) oraz piękny widok ze Skarpy Wiślanej, na której usytuowany jest budynek stwarzają możliwość odpoczynku w ciszy i spokoju. Więcej informacji o ofercie: www.pokojenaskarpie.pl

Wyposażenie dodatkowe

Możliwość wynajęcia profesjonalnego podestu scenicznego o powierzchni 20 m2 i wysokości 0,6 m (możliwość dowolnego ustawienia – moduły sceniczne o wymiarach 1x2 m).

Informacja i rezerwacja:
poniedziałek – piątek w godz. 9-15
e-mail: rezerwacja@nikidw.edu.pl.

Do pobrania

Adres: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi,
ul. Krakowskie Przedmieście 66,
00-322 Warszawa

pl_PLPolish