Kontakt
Wydawnictwa

Bajki wielkopolskie – nagrania

Na tej stronie internetowej możecie wysłuchać nagrań z bajkami i legendami, na podstawie których Marta Guśniowska napisała swoje bajki. Przeczytacie je w książce pt. „O dudziarzu Szumigale i inne bajki ludowe. Wielkopolska” wydanej przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Oprócz bajek, w książce znajdziecie piękne ilustracje Pauliny Wyrt.

Bajki, o których piszemy opowiedzieli bajarze pochodzący z terenów Wielkopolski. Wśród nich znaleźli się: Anna Chuda, Zofia Dragan, Jowita Kęcińska-Kaczmarek, Katarzyna Kutzmann-Solarek, Irena Tatarek, Andrzej Tomczak, Bożena Zadka. Bajki wzbogacone zostały o nagrania muzyczne Michała Umławskiego.

Bogata treść bajek – tych oryginalnych oraz opracowanych literacko przez Martę Guśniowską − przedstawia życie, wierzenia i obyczaje mieszkańców Wielkopolski. Pokazują one jak wyglądało i czym charakteryzowało się życie na dawnej wielkopolskiej wsi.

W książce zamieściliśmy kody QR, które odsyłają bezpośrednio do strony internetowej z nagraniami, na podstawie których powstała dana bajka. To wszystko po to, abyście samodzielnie mogli posłuchać niesamowitych opowieści. Usłyszycie zatem gwary z regionów Biskupizny, Bukówca Górnego, Hazów/Chazów, Krajny, Pałuk, jak również regionu kaliskiego. Posłuchacie jak brzmią melodie grane na dudach typu bukowsko-kościańskiego i skrzypcach podwiązanych – unikatowych wielkopolskich instrumentach muzycznych.

Korzystając z tej strony internetowej zauważycie, że tytuł danej podstrony z nagraniami jest taki sam jak tytuł bajki w książce, podczas gdy samo nagranie ma już inny tytuł. To dlatego, że dla nagrań zachowaliśmy oryginalne tytuły, czyli te, którymi posługiwali się bajarze w swoich opowieściach. Co więcej, usłyszycie, że niektóre nagrania różnią się nieco od treści bajek z książki. Marta Guśniowska, słuchając tych samych materiałów co Wy, nadała im literacki kształt ośmiu przepięknych bajek.

Mamy nadzieję, że załączone nagrania sprawią Wam wiele radości!

 

Bajka o Jasiu i biedzie

Studnia Weroniki

Zamek we wsi Wymysłowo

O dudziarzu Szumigale i diabelskich skrzypcach

O dwóch braciach

Jak Diabeł pomógł Zamek budować

Sierotka Maryńka

Wiljorze

Dudy i skrzypce podwiązane

Kontakt

tel. (+48) 22 380 98 00
email: sekretariat@nikidw.pl
ul. Krakowskie Przedmieście 66
00-322 Warszawa

2023 © Copyright Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi
Created by Openform