Program Stypendialny „Mistrz – Uczeń” to inicjatywa Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, której celem jest ratowanie lokalnego dziedzictwa i tradycji oraz zapewnienie ciągłości autentycznej twórczości i rzemiosła ludowego. Jego adresatami są zarówno mistrzowie z wyróżniającym się dorobkiem, jak i adepci chcący doskonalić swoje umiejętności lub dopiero je posiąść. W minionym roku odbyła się 2. edycja tej inicjatywy. Niniejsza seria filmów przedstawia stypendystów naszego programu oraz ich nierzadko unikatową twórczość.

Prezentujemy kolejny odcinek z serii filmów dokumentujących drugą edycję programu stypendialnego NIKiDW „Mistrz-Uczeń”. Tym razem przedstawiamy Mistrza Jakuba Karpuka i jego ucznia Piotr Karpuka, którzy propagują muzykę mistrzów wileńskich. 

Początki przygody Jakuba Karpuka z grą na cymbałach sięgają czasu, kiedy to mając sześć lat towarzyszył ojcu w zakupie instrumentu dla jednej z sióstr. Los chciał, że dziewczęta ostatecznie wybrały skrzypce, a cymbały przypadły młodemu Jakubowi. Nauki w szkole muzycznej nie podjął, ale próbował samodzielnie grać ze słuchu. Początkowo powtarzał melodie weselne z Wileńszczyzny, wnikliwie przysłuchując się nagraniom. Po kilku latach trafił pod skrzydła mistrza, Wacława Kułakowskiego – cymbalisty wileńskiego i laureata Nagrody im. Oskara Kolberga. To właśnie z nim wystąpił po raz pierwszy na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2009 roku. W swojej grze nawiązuje do ciągle żywej w okolicach Ełku przedwojennej tradycji wileńskiej. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, między innymi na Festiwalu w Kazimierzu Dolnym, w Turnieju Muzyków Prawdziwych w Filharmonii Szczecińskiej, a także na Ogólnopolskim Przeglądzie Cymbalistów w Rzeszowie, gdzie zaprezentował swoją autorską melodię. Jednym z jego ostatnich osiągnięć było skomponowanie muzyki do spektaklu „Mały Książę” dla Teatru Polskiego Radia.

W programie stypendialnym „Mistrz-uczeń” Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi Jakub Karpuk udzielał nauk swojemu bratu – Piotrowi, który grę na cymbałach wileńskich rozpoczął w wieku 9 lat. Początkowo muzycy zgłębiali repertuar mistrza, Wacława Kułakowskiego. Później Piotr Karpuk swoje umiejętności szlifował w kapelach Bum Cyk Cyk, Lilia i Cymbaliści z Ełku. Jak przyznaje, udział w programie stypendialnym umożliwił mu między innymi poszerzenie swojego repertuaru o kolejne utwory mistrzów z Wileńszczyzny. Poza grą na cymbałach, Piotr rozwija swoje zainteresowania techniczne, studiując na kierunku inżynieria materiałowa w Wojskowej Akademii Technicznej.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu!

Fot. Marta Ankiersztejn