Ostatnie dni karnawału na Kurpiach były obchodzone bardzo hucznie. Organizowano zabawy i potańcówki. W zapusty piekło się faworki, pączki i inne tłuste przysmaki, aby poczęstować nimi przybywających kolędników. Popularne było też chodzenie z kozą, która była odpowiednikiem turonia, bardziej rozpowszechnionego w innych rejonach kraju. Wychodząc naprzeciw tym ostatkowym tradycjom 10 lutego Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na kurpiowskie zapusty w Łysych.

10 lutego (sobota)
Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Łysych
ul. Sienkiewicza 46, Łyse
godz. 18:30-23:59

Na ten wyjątkowy wieczór zaplanowaliśmy koncerty, widowiska oraz potańcówkę. Podczas wydarzenia wystąpią młodzi skrzypkowie z Kurpiowskiej Akademii Smyczkowej. Zobaczymy też inscenizację obrzędu chodzenia z kozą w wykonaniu zespołu z Kujaw oraz widowisko „Idzie zapust” przygotowane przez Zespół Folklorystyczny Puszcza Zielona działający przy GOKSiR w Łysych

Nastąpi również ogłoszenie wyników konkursu plastycznego „Hej kolęda, kolęda” skierowanego do dzieci ze szkół z terenu gminy Łyse. Po godzinie dwudziestej rozpocznie się huczna zabawa, do której przygrywać będą: kapela Kujawioki z Kujaw, kapela Jacka Bursy z regionu radomskiego, miejscowa kapela Szymona Ropiaka oraz „Kurpianki”.

Serdecznie zapraszamy!

Wstęp wolny!