W sobotę w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu odbył się „Beskidzki Jarmark Karnawałowy z NIKiDW”. Wydarzenie zorganizowane zostało przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wspólnie ze Starostwem Powiatowym w Żywcu.

Swój dorobek artystyczny zaprezentowały Orkiestra Dęta z Międzybrodzia Bialskiego, Zespół Regionalny „Grojcowianie” z Wieprza, Heligoniści Ogniska Muzycznego Gminnego Centrum Kultury, Promocji i Turystyki Radziechowy – Wieprz, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Żywiecka” z Żywca. Gościnnie wystąpił również Zespół Regionalny „Wielkopolanie” z Poznania. Tradycyjne powinszowania grup kolędniczych, występy kapel i zespołów stworzyły niepowtarzalną atmosferę tej niezwykle cennej ze względu na ocalenie od zapomnienia  bożonarodzeniowej, beskidzkiej tradycji. Prezentacje artystyczne pokazały, iż tradycje bożonarodzeniowe są na Żywiecczyźnie nadal żywe i należy je kultywować.

Oprócz występów artystycznych nie zabrakło również degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez koła gospodyń wiejskich z Gilowic, Milówki, Soli, Ostrego, Łodygowic i Świnnej. Wydarzenie zostało uatrakcyjnione kiermaszem sztuki ludowej.

Frekwencja dopisała, a mieszkańcy regionu i przyjezdni turyści tłumnie odwiedzili wydarzenie podziwiając niematerialne dziedzictwo Beskidów oraz delektując się niepowtarzalnymi smakami regionalnych potraw.

 

 

Fot. Marek Goliszewski