25 listopada Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza na niebanalny wieczór andrzejkowy. Będzie teatralnie, obrzędowo, smakowicie i tanecznie. Zabawę zaplanowaliśmy niemal do północy!

Wieczór zaczniemy dość wcześnie. Już od godziny 17.00 zapraszamy do Sali Odczytowej na piętrze Instytutu, gdzie wystawione zostaną dwa spektakle obrzędowe. W nastrój wprowadzą nas artyści ze Szkolnego Koła Teatralnego „Korale”, którzy przedstawią widowisko pt. „Andrzejki u Mani”. Następnie Zespół Obrzędowy „Zaborowianki” przedstawi obrzęd pt. „Kiszenie kapusty”.

Około godziny 19:00 zapraszamy do hucznej zabawy przy muzyce na żywo. Na scenie wystąpią cztery zespoły specjalizujące się w graniu ludowej muzyki „pod nogę” czyli do tańca.

Jako pierwsza zagra Kapela „Jaśki” z Maciejowic. Zespół pierwotnie składał się z trzech muzyków o imieniu „Jan”. Obecnie grają w nim: Kazimierz Łoskot, Zbigniew Mańkowski i Jan Pawelec. Kapela gra głównie walce, tanga, fokstroty, powiślaki, kujawiaki, oberki krótkie, dwuzwrotkowe.

Po mazowieckich rytmach zapraszamy na podkarpackie granie. Żywiołowe trio Kapela Łola przedstawi repertuar z pogranicza lasowiacko-rzeszowskiego. Zespół utworzyli w 2018 roku Ola Siuzdak i Janusz Radwański, do których rok później dołączył sekundzista Wojciech Dulski. Członkowie zespołu współpracowali bądź wciąż grają z takimi muzykami starszego pokolenia jak: Jan Boroń, Henryk Marszał czy nieżyjący już Jan Cebula.

Jako trzecia wystąpi Kapela im. Tadeusza Kubiaka z Leśmierza. Jej założycielem oraz kierownikiem do końca 2017 roku był, nieżyjący już, mistrz skrzypiec Tadeusz Kubiak. O klasie zespołu świadczy wiele nagród i wyróżnień na najważniejszych festiwalach folklorystycznych w kraju i za granicą. Zespół nadal gra głównie utwory z repertuaru mistrza Kubiaka, a także muzykę łęczycką tj. kujony, mazurki, oberki, polki.

Na zakończenie potańcówki ponownie zabrzmią rytmy „bardziej południowe” –  tym razem z Podhala. Na scenę wskoczy sześciu muzyków z Nowego Sącza czyli Góralska Kapela Cacani. Pełni energii mężczyźni zagrają tradycyjne melodie Lachów Sądeckich we własnych, bogatych aranżacjach.  

O strawę dla ciała zadbają, jak zawsze niezawodne, koła gospodyń wiejskich. Zapraszamy na ich stoiska zastawione smakowitymi potrawami – słodkimi i wytrawnymi.

Zapraszamy 25 listopada od godziny 17.00 do północy.

Wstęp wolny. Obecność obowiązkowa!