Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi ogłasza ogólnopolski Konkurs ilustratorski „Bajać na ludowo” dla dzieci ze szkół podstawowych. Zgłoszenia przyjmujemy do 30 listopada 2023 roku!

Serdecznie zapraszamy do udziału w naszym bajkowym Konkursie. Dla zwycięzców przewidzieliśmy atrakcyjne nagrody rzeczowe.

Jako Organizator chcemy sprawić, aby dzieci poszukały inspiracji w polskich bajkach i podaniach z różnych regionów Polski, tak bogatych w tradycyjne wartości, pouczające morały i odniesienia do kultury ludowej. Ponadto przyświecają nam następujące cele: zainteresowanie dzieci i młodzieży lokalną kulturą i tradycją wsi, popularyzacja tradycyjnych polskich bajek ludowych z regionów: Podlasia, Suwalszczyzny, Podkarpacia i Wielkopolski.

Zadaniem Uczestników jest wykonanie ilustracji do bajek ludowych z publikacji wydanych przez Instytut: „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie” oraz planowanego wydawnictwa poświęconego Wielkopolsce.

Konkurs odbywa się w dwóch etapach i dwóch kategoriach wiekowych
: uczniowie szkół podstawowych z klas 1-4 oraz z klas 5-8. Dla każdej z kategorii przygotowaliśmy odrębny zestaw tekstów literackich:

– w kategorii klasy 1-4:
-„Cuda nad Rospudą” z tomu „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, autor: Justyna Bednarek
-„Jak na Świętego Jana figura doradzała Marysi” z tomu „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autor: Joanna Papuzińska
-„O Dudziarzu Szumigale i diabelskich skrzypcach” z planowanego tomu poświęconego bajkom z Wielkopolski, autor: Marta Guśniowska
-„Zmyślna dziewczyna i zalotnicy” z tomu „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, autor: Justyna Bednarek

– w kategorii klasy 5-8:
-„Dobre i złe miejsca nad Biebrzą” z tomu „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”, autor: Justyna Bednarek
-„O czym dudni woda w studni” z tomu „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autor: Joanna Papuzińska
-„O dwóch Braciach” z planowanego tomu poświęconego bajkom z Wielkopolski, autor: Marta Guśniowska
-„O zapadłej karczmie” z tomu „Cudowne lekarstwo i inne bajki ludowe. Podkarpacie”, autor: Joanna Papuzińska.

Szczegóły dotyczące parametrów prac, dozwolonych technik, warunków formalnych i merytorycznych uczestnictwa oraz zasady prowadzenia Konkursu są opisane w Regulaminie. Karta zgłoszeniowa oraz teksty konkursowe stanowią załączniki do Regulaminu.

Do pobrania:
Regulamin konkursu Bajać na Ludowo
Formularz zgłoszeniowy do konkursu Bajać na Ludowo
Bajać na ludowo – Załącznik nr 6. Teksty I kategoria
Bajać na ludowo – Załącznik nr 7. Teksty II kategoria

Osoba do kontaktu:
Łukasz Giżyński
e-mail: lukasz.gizynski@nikidw.edu.pl
tel. 511 134 364