W dniach 16-20 listopada w Krakowie odbędzie się dziesiąta edycja Festiwalu Literatury dla Dzieci. W tym roku pod hasłem: Niech żyje literatura! Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie partnerem tego wydarzenia.

Jak zwykle organizatorzy przygotowali dla Państwa program pełen literackich wrażeń. Nie zabraknie w nim spotkań i warsztatów z ulubionymi autorami książek i ilustratorami, wystaw oraz innych niespodzianek. Zwieńczeniem wydarzenia będzie przyznanie Nagrody imienia Ferdynanda Wspaniałego. Jej nazwa odwołuje się do uwielbianego przez dzieci psiego bohatera, którego w 1963 roku stworzył Ludwik Jerzy Kern. Celem konkursu jest wytypowanie oraz promocja najbardziej wartościowej polskiej literatury dla dzieci w wieku 5-12 lat. Jury weźmie pod uwagę książki wydane w Polsce, w roku 2022, które zostały stworzone z wyjątkową dokładnością i dbałością o rozwój wrażliwości młodego czytelnika.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprezentuje na Festiwalu kolejną książkę z serii „Z Krainy Złotych Pól” – „Cuda nad Rospudą i inne bajki ludowe. Podlasie i Suwalszczyzna”. To zbiór ośmiu bajek o życiu, wierzeniach i obyczajach mieszkańców pochodzenia polskiego, białoruskiego, litewskiego, tatarskiego, opowiedzianych przez bajarki i bajarzy z tego regionu.

18 listopada (sobota) w godzinach 12.00-13.00 w siedzibie Radia Kraków odbędzie się spotkanie autorskie z panią Justyną Bednarek, która nadała opowieściom literacki kształt. Poprowadzi je pan Szymon Kłoska. Tego samego dnia w godzinach 16:00-17:00 w siedzibie Biblioteki Kraków filia nr 50 wszyscy zainteresowani będą mogli wziąć udział w warsztatach ilustratorskich z Maciejem Szymanowiczem. Artysta pięknie ukazał kolorową i bogatą architekturę podlaskiej i suwalskiej wsi oraz jej obyczajowość i wyjątkowość.

Serdecznie zapraszamy!