17 października w Nowym Sączu rozpocznie się IX Kongres Kultury Regionów. W programie tradycyjnie znalazły się liczne wykłady, warsztaty oraz panele tematyczne i dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości oraz koncerty i wystawa. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi będzie partnerem tego wydarzenia.

Tegoroczna edycja stanowi kontynuację cyklu rozpoczętego w 2021 roku, zatytułowanego „Żywioły dziedzictwa”. Hasłem tegorocznego Kongresu będzie „Tchnienie”. Poza powszechnymi i uniwersalnymi wątkami kulturowymi, organizatorzy chcą poruszyć zagadnienia związane z powietrzem, wiatrem, ich uosobieniami lub władającymi nimi duchami w kulturze ludowej. Będzie też mowa o lataniu jako odwiecznym marzeniu człowieka i o powietrzu jako nośniku zapachów, o jego przepływie umożliwiającym wydobywanie dźwięków, także w muzyce i śpiewie.

Głównym elementem każdej edycji Kongresu Kultury Regionów są panele tematyczne i dyskusyjne, w których biorą udział eksperci i entuzjaści kultury. W tym roku organizatorzy zaproponowali trzy tematy: „Westchnienia tradycji. Duchy, lufty, zadęcia, aerozole”, „Między szeptem a huraganem. Dobre i złe powietrze w kulturze regionów” oraz „Tchnienie” natchnienia”.

Wydarzeniem towarzyszącym tegorocznej IX edycji Kongresu Kultury Regionów będzie wystawa prac Natalii Rex pt. RĘKODZIEŁO. Wernisaż wystawy odbędzie się 19 października o godzinie 11:00 w Galerii Sztuki SOKÓŁ.

Organizatorzy zapraszają również na koncert pt. DRZEWO, DOM I STÓŁ Joanna Słowińska & Stanisław Słowiński Quartet, inspirowany polską muzyką tradycyjną, motywami muzyki Małopolski, Podkarpacia, muzyki romskiej i klezmerskiej.

Podczas kongresu zaproszeni goście będą też mieli okazję uczestniczyć w różnorodnych warsztatach, oglądać widowiska, wspólnie biesiadować i wymieniać się doświadczeniami.

Program wydarzenia: 

Kongres Kultury Regionów – program

Szczegóły na stronie: https://kultura-regionow.pl/

Serdecznie zapraszamy!