Na swoje 45 urodziny Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” przygotował spektakl pt. „Oskar”. To barwna opowieść o wyprawach wybitnego etnografa Oskara Kolberga, który ponad pięćdziesiąt lat swojego życia poświęcił na odkrywanie i dokumentowanie polskiej kultury ludowej. Jego dorobek to aż osiemdziesiąt pięć tomów monografii regionalnych, objętych wspólnym tytułem „Lud. Jego zwyczaje, sposób życia, mowa, podania, przysłowia, obrzędy, gusła, zabawy, pieśni, muzyka i tańce”.

„Pruszkowiacy”, tak jak wszystkie zespoły ludowe w całej Polsce, garściami czerpią z tego wyjątkowego źródła bazując w swojej pracy na opisach strojów, zapisach nutowych, tekstach piosnek.
„Oskar” jest próbą przybliżenia współczesnemu widzowi postaci i dorobku Kolberga. W trakcie tego wyjątkowego, łączącego w sobie cechy zarówno koncertu, jak i przedstawienia teatralnego spektaklu „Pruszkowiacy” wraz z tytułowym Oskarem zabiorą widzów w odzianą w barwne kostiumy podróż z tańcem, śpiewem i muzyką. Opowiedziana historia jest połączeniem faktów historycznych z autorską wyobraźnią. Do realizacji tego przedsięwzięcia Zespół zaprosił do współpracy reżysera i aktora Jacka Zienkiewicza.
W ramach tegorocznych obchodów Jubileuszu 45-lecia „Pruszkowiacy” organizują aż trzy wystawienia spektaklu „Oskar”. Dwukrotnie w Pruszkowie (14 października i 6 grudnia) i jeden raz w Sali Widowiskowej Zespołu MAZOWSZE (4 listopada). Łącznie na widowniach tych trzech wydarzeń zasiądzie 1400 osób!

Zespół Tańca Ludowego „Pruszkowiacy” powstał w Pruszkowie na przełomie 1978/1979 roku. Od 45 lat „Pruszkowiacy” koncertują w kraju i zagranicą, prezentując folklor z kilkunastu regionów Polski i zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia. Dyrektorem ZTL „Pruszkowiacy” jest Piotr Grządkowski, za artystyczną stronę działalności odpowiada Piotr Zalipski, a kierownikiem muzycznym jest Bogdan Nidzgorski.
Zespół jest Samorządowa Instytucją Kultury prowadzaną przez Gminę Miasto Pruszków. Siedziba „Pruszkowiaków” znajduje się w budynku Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pruszkowie. Zespół liczy niemal 200 członków. Celem „Pruszkowiaków” jest pokazywanie szerokiej publiczności radości, jaką niesie ze sobą kultura ludowa, czyli jeden z najpiękniejszych polskich skarbów.

Szczegóły imprezy na stronie Organizatora 45-lecie Zespołu „Pruszkowiacy”