W sobotę 30 września, zapraszamy do siedziby Instytutu przy Krakowskim Przedmieściu 66 na XX Warszawskie Święto Chleba. Jak przystało na okrągłą rocznicę obchody będą smakowite, huczne i wesołe. Zaczynamy już o 13.00, a kończymy o 19.00.

W roli głównej wystąpi oczywiście pieczywo od znamienitych mistrzów piekarskich. Zaproszone piekarnie zaprezentują niezwykły wybór swoich wypieków: od bułeczek i precelków, poprzez rozliczne buły i chałki, po kwadratowe i okrągłe bochenki pachnącego chleba. A do pieczywa będą też smakowite dodatki: stoiska z wędlinami, wybór miodów i dżemów. Ofertę kulinarną dopełnią stoiska kół gospodyń wiejskich z tradycyjnymi produktami regionalnymi i daniami kuchni tradycyjnej.

Oprócz uroków kulinarnych nie zabraknie oczywiście wyrobów twórczości ludowej i tradycyjnych zawodów wiejskich takich jak: haft, wyroby z wosku, buty tyszowiackie, ceramika i drewniane kwiaty.

Tradycją wydarzeń organizowanych przez Instytut są warsztaty, na których można poznać tajniki starych ludowych rzemiosł. Tym razem zapraszamy na zajęcia z haftu płaskiego i wyszywania łowickiego. Dla miłośników (i nie tylko) wzorów z Zalipia, przygotowaliśmy warsztat z malowania płotów w te piękne i kolorowe wzory kwiatowe. Będzie też można samemu „uklecić” trochę masła i upiec chleb.

Jak zawsze przy takich okazjach, scena przed Instytutem tętnić będzie wesołą muzyką, śpiewem i tańcami. Regionalny Zespół Ludowy „Karniewiacy, Zespół Śpiewaczy „Godziszowianki”, Kapela Jana Szymańskiego z Albinowa, Zespół „Morawica”, Kapela Romana Wojciechowskiego i Kurpiowska Kuźnia Muzykantów zapewnią Państwu wspaniałą zabawę do późnych godzin popołudniowych.

Serdecznie zapraszamy!