15 września w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Dybkach odbyło się spotkanie poświęcone pamięci Aleksandra Bobowskiego, wybitnego skrzypka z Kurpi Białych, laureata wielu prestiżowych nagród.  Uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście mogli zdobyć wiedzę na temat dokonań i twórczości muzyka, a także lepiej poznać kulturę ludową swojego regionu. Wydarzenie nie miało jednak charakteru tradycyjnej prelekcji. Do szkoły przyjechali także muzykanci, wśród których znaleźli się byli uczniowie A. Bobowskiego. Było więc po kurpiowsku – wesoło, głośno i z przytupem.

Na początku odbyły się krótkie wystąpienia. Prelegenci: Remigiusz Mazur-Hanaj, Marcin Drabik, Paweł Dąbkowski i Witold Kuczyński przybliżyli słuchaczom postać Aleksandra Bobowskiego, opowiedzieli o muzyce ludowej oraz o tradycyjnych instrumentach i zagrali kilka utworów. Nie zabrakło też kurpiowskich gawęd i ciekawostek. Panie Barbara Chaberska i Beata Pasińska z Kuźni Kurpiowskiej w Pniewie pokazały dzieciom stroje ludowe, opowiedziały o ich najważniejszych elementach i zaprezentowały kurpiowskie rękodzieła. Między wystąpieniami prelegentów odbywały się taneczne przerywniki. Dzieci i nauczyciele uczyły się podstawowych kroków tańców ludowych, a kapela „Bosewiaki” przygrywała na instrumentach. Uśmiechy na twarzach dzieci i nauczycieli świadczą o tym, że taka zabawa sprawiła im wiele radości.

Na zakończenie spotkania czekała jeszcze jedna niespodzianka – występ Kurpiowskiej Kuźni Muzykantów. Ta kapela to „owoc” warsztatów dla młodych muzyków ludowych, które NIKiDW zorganizował w Nowogrodzie w lipcu 2023 roku. Wówczas dzieci z całych Kurpi Zielonych, a więc m.in. z Rozóg, Myszyńca, Turośli czy Lelisa ćwiczyły swoje umiejętności pod okiem doświadczonych instruktorów i przygotowały wspólny repertuar. Młodzież z Kurpiowskiej Kuźni Muzykantów udowodniła swoim rówieśnikom, że granie muzyki ludowej przynosi wiele radości i satysfakcji. Kto wie, być może udało się nawet zachęcić kogoś do rozpoczęcia przygody ze skrzypcami czy harmonią…

Tego samego dnia młodzi muzycy wystąpili także dla społeczności Ostrowi Mazowieckiej w Starej Elektrowni. Muzyka ludowa tak bardzo przypadła do gustu gościom, że w końcu wszyscy poderwali się do tańca.

Już niebawem umiejętności młodzieży z Kurpiowskiej Kuźni Muzykantów będzie można podziwiać w Warszawie. 30 września wystąpią przed siedzibą Instytutu na Krakowskim Przedmieściu.

Fot. JJStudio Jan Kisiel