Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wraz z Telewizją Polską TVP3 Kraków w 2023 r. przygotował dla Państwa serię sześciu filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem „Kultura na Ludowo #wspieram”. Celem produkcji jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców pięknych, wartościowych i często już zanikających aspektów dziedzictwa kultury i sztuki ludowej.

14 września miała miejsce premiera kolejnego filmu z serii, poświęconego „Twórcom Ludowym u Krakowiaków”. Teren rozciągający się rozlegle wokół miasta Krakowa jest dość zróżnicowany i niezwykle malowniczy. Na południu pagórkowaty, z kolei w części północnej bardziej nizinny, przecięty wstęgą Wisły. Dawniej zamieszkiwała go ludność zwana krakowianami, a potem krakowiakami. Chaty krakowskie bielone dwa razy do roku, przed wielkimi świętami, zarówno od strony wewnętrznej, jaki i zewnętrznej, były pięknie zdobione malunkami w kwiaty. Na szczególną uwagę zasługuje wieś Zalipie, w której ta tradycja przetrwała do dnia dzisiejszego.

Życie mieszkańców dawnych wsi krakowskich było ciężkie. Żeby polepszyć sytuację materialną rodziny trudniono się różnymi umiejętnościami. Jednym z najbardziej rozwijających się rzemiosł było garncarstwo i tkactwo. Znanym ośrodkiem tkackim był Chrzanów, gdzie wyrabiano słynne w całym Krakowie „chrzanówki”, czyli białe sukmany z czerwonym podszyciem. Z innych umiejętności, które przetrwały do dziś i są kontynuowane przez lokalnych twórców można wymienić: haft krakowski, wyrób zabawek drewnianych, ozdób z opłatka (zwanych światami) oraz charakterystycznych dla tego regionu instrumentów ludowych.

Wszystkie odcinki serii będą umieszczane na stronie: https://krakow.tvp.pl/56272272/kultura-na-ludowo

Zapraszamy do obejrzenia filmu: