Wczytywanie

Twórcy ludowi na Południowym Podlasiu! Pierwszy odcinek z serii „Kultura na ludowo#Wspieram” już do obejrzenia!

205 views

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi wraz z Telewizją Polską TVP3 Kraków w 2023 r. przygotował dla Państwa serię sześciu filmów dokumentalnych pod wspólnym tytułem „Kultura na Ludowo #wspieram”. Celem produkcji jest przybliżenie szerokiemu gronu odbiorców pięknych, wartościowych i często już zanikających aspektów dziedzictwa kultury i sztuki ludowej. 

9 września miała miejsce premiera pierwszego filmu z serii, poświęconego „Twórcom ludowym na Południowym Podlasiu”. Południowym Podlasiem umownie nazwano kiedyś obszar, który zajmowało województwo bialskopodlaskie, rozciągający się od rzeki Krzny od południa, po Biebrzę na północy, Liwiec na zachodzie i na wschodzie linia przebiegała zakolami Niemna. Podlasie Południowe jako region administracyjny powstał w XIX w., jednoczy ziemie zróżnicowane etnograficznie i historycznie.
Ważnym dziedzictwem kultury Podlasia są obrzędy i zwyczaje ludowe. Istotnym elementem jest też budownictwo mieszkalne, gospodarcze i sakralne na wsi, jak i wystrój wnętrza. Mało się dziś mówi o prawdziwych mistrzach sztuki ludowej, gdyż tych przyuczonych do fachu przekazanego przez pokolenia jest naprawdę niewielu. Opowiadamy o tych, którzy pozostali….

Wszystkie odcinki serii będą umieszczane na stronie: https://krakow.tvp.pl/56272272/kultura-na-ludowo

Zapraszamy do obejrzenia filmu:

 
pl_PLPolish