Początkiem założenia kobiecej organizacji na terenie gminy Poczesna było utworzenie w 1959 r. „Ligi Kobiet Nowej Wsi” przy KRŻ „Osiny”. W 1960 r. Wanda Krzętowska zainicjowała utworzenie tam koła gospodyń wiejskich. Rozpoczęto starania o pozyskanie lokalu na jego działalność. Przy współudziale mężów, synów, dziadków i znajomych, kobiety zakupiły, rozebrały i przeniosły „stary budynek” z Huty Starej na działkę w Nowej Wsi, która kiedyś była własnością rodziny Rosińskich. W ten sposób powstało miejsce spotkań dla mieszkańców. Po roku zarządzania Kołem wybrano nową przewodniczącą – Zofię Blukacz, a następnie Janinę Ociepę. W świetlicy wiejskiej odbywały się różne uroczystości: zabawy sylwestrowe i karnawałowe, choinki dla dzieci, spotkania z okazji Dnia Kobiet i Dnia Dziecka, a także uroczystości weselne, rodzinne i wiele innych. Członkinie Koła czynnie uczestniczyły w obchodach 1-majowych, dożynkach, paradach kościelnych. Zajmowały się również rozprowadzaniem drobiu i paszy dla zwierząt wśród mieszkańców.

Kolejną przewodniczącą została Jadwiga Ścigała. Niestety po roku zrezygnowała i stery znów przejęła Zofia Blukacz. Rozpoczęły się kursy kroju i szycia dla kobiet, a także kursy pieczenia i gotowania. Z kolei nowa przewodnicząca Teresa Dzięcioł podjęła się rozbudowy świetlicy. W tym okresie do Koła należało około 100 osób, w tym 15 osób z Zawodzia. Budowa została zakończona w 1990 r. Dobudowano zaplecze kuchenne wraz z piwnicami, okratowano okna i drzwi, wybudowano duży piec kuchenny, doprowadzono do budynku wodę, wyszczególniono pomieszczenie na magiel, kobiety uszyły firanki i wymieniono krzesła na nowe.
W 1992 r. przewodniczącą Koła została Maria Polaczkiewicz. Dzięki niej dokupiono dodatkowe wyposażenie kuchni, kuchenki gazowe zasilane z butli oraz piecyki gazowe do ogrzewania sali. W 1993 r. dla bezpieczeństwa użytkowników świetlicy ogrodzono świetlicę od strony rzeki Warty oraz posmarowano dach smołą. 1 czerwca 1993 r. odbył się zorganizowany na dużą skalę Dzień Dziecka. Była akademia dla dzieci, upominki, słodkości przygotowane prze rodziców, grała orkiestra dęta, była dyskoteka i pieczenie kiełbasek w ognisku.

We wrześniu 1993 r. członkinie Koła wyjechały na pierwszą wspólną wycieczkę do Krakowa, a w grudniu zorganizowano zabawę sylwestrową. Były baloniki, serpentyny, konfetti, szampan i zabawa do białego rana. Od tego momentu rozpoczęły się cykliczne spotkania mieszkańców w coraz lepiej zorganizowanej świetlicy. W październiku 1994 r. członkinie Koła zorganizowały kolejny wspólny wyjazd, tym razem do Zakopanego, a następnie do Wrocławia, by obejrzeć Panoramę Racławicką i zwiedzić ZOO.

 

W październiku 2001 r. wybrano nowy zarząd. Przewodniczącą KGW w Nowej Wsi została Pani Danuta Nalepa, ówczesna Sołtys Nowej Wsi. Na pierwszym zebraniu podjęto decyzję o wymianie sufitu w świetlicy. Zakupiono też nowe stoliki. W tym okresie świetlica gościła uczestników Pielgrzymki Krakowskiej na Jasną Górę, a Panie z KGW przygotowywały posiłki dla pątników. Każdego kolejnego roku świetlica żyła życiem i potrzebami mieszkańców. Było gdzie się spotykać, porozmawiać i potańczyć.

W 2008 roku Pani Danuta Nalepa zrezygnowała z funkcji przewodniczącej. Zastąpiła ją Pani Danuta Markowska. 24 kwietnia 2008 r. zarejestrowano działalność koła w Regionalnym Związku Rolników w Częstochowie. Członkinie KGW w liczbie 40 osób – otrzymały legitymacje.

W maju 2009 roku przedstawicielki KGW po raz pierwszy brały udział w Pielgrzymce Rolników do Sanktuarium Matki Boskiej Gidelskiej w Gidlach.
20 grudnia 2009 r., w Przyrowie, odbyła się IV Prezentacja Stołów Wigilijnych. Gminę Poczesna reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Nowej Wsi. Później jeszcze dwukrotnie nasze Panie reprezentowały gminę Poczesna w przeglądzie stołów Bożonarodzeniowych i Wigilijnych w Mstowie i w Rędzinach. Panie przygotowały: pierogi z kapustą i grzybami, pierogi ruskie, kapustę z grochem, barszcz czerwony z uszkami, rybę po grecku, karpia pieczonego, kluski z makiem, kutię, kompot z suszu i ciasto. Na stołach Wielkanocnych królowały: szynka z kością, schab ze śliwką i morelą, żurek, jajka, baranki i baby wielkanocne.

W 2010 r. członkinie Koła wzięły udział w VII Ogólnopolskiej Prezentacji Stołów Świątecznych „Wielkanocna Baba” w Warszawie oraz w II Forum Kobiet Ziemi Częstochowskiej – „Co Potrafią Kobiety”. Gościły również na dożynkach powiatowych w Hucie Starej B.

Kiedy minęło 50 lat od uruchomienia działalności świetlicy wiejskiej postanowiono zrobić jej gruntowny remont. 30 września 2011 r. nastąpiło uroczyste otwarcie wyremontowanej i rozbudowanej Świetlicy Wiejskiej w Nowej Wsi. Dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu mieszkańców udało się wybudować nowy, funkcjonalny, dostosowany do wymogów budynek. Proboszcz Parafii Św. Jana Chrzciciela w Poczesnej Ks Stanisław Szafraniec dokonał poświęcenia nowego budynku. Dobre warunki lokalowe, duże zaplecze kuchenne i sanitarne spowodowały, że coraz częściej odbywały się tam wesela, imprezy rodzinne, spotkania seniorów, młodzieży i dzieci nie tylko z Nowej Wsi. Corocznie odbywały się organizowane przez panie z KGW Nowa Wieś zabawy taneczne, Dzień Dziecka, Dzień Kobiet, Mikołajki i wiele innych imprez. Uroczysty Jubileusz 50-lecia powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi obchodzono 21 października 2012 r. Do pamiątkowej kroniki wpisało się wielu wspaniałych gości. W 2013 r. w Mstowie podczas prezentacji Stołów Wielkanocnych Przewodnicząca Koła Danuta Markowska otrzymała medal pamiątkowy z okazji Jubileuszu 150-lecia Kółek Rolniczych.

Panie z KGW wyjeżdżały na przeglądy krajowe KGW do Warszawy, na Targi Kulinarne do Nadarzyna oraz na wycieczki krajoznawcze. Kilkakrotnie uczestniczyły w „Biesiadach Kobiet”. Każda uroczystość gminna była i jest uświetniana przygotowanymi przez nie tradycyjnymi stołami. Są wieńce dożynkowe i stoły z plonów. Dzięki takim działaniom kultywują one tradycje i uświadamiają wszystkim, jak istotna jest tożsamość narodowa, jak ważne jest umiłowanie ziemi i obyczajów naszych matek i ojców.

Kultywowanie tradycji polskiej wsi, przekazywanie ich młodszym pokoleniom oraz integracja środowiska lokalnego to główne zadania członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w Nowej Wsi. W październiku 2022 r. minął jubileusz 62 – lecia powstania tej organizacji. Na koniec 2022 r. Koło liczyło 25 członkiń. Przewodniczącą nadal pozostaje (15 lat) – Danuta Markowska.

Życzymy kolejnych lat wspaniałej działalności, sił do dalszych działań, pomysłów i wytrwałości w realizacji założonych celów.

Tekst i fot.: Halina Synakiewicz
na podstawie: Kroniki KGW Nowa Wieś