Europejskie Dni Dziedzictwa to cykliczny projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny o wyjątkowej skali i zasięgu. Każdego roku, we wrześniu, wszyscy zainteresowani mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z szerokiego wachlarza wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi od początku swojego istnienia aktywnie wspiera tę inicjatywę, oferując warszawiakom szereg atrakcji promujących tradycje polskiej wsi.

9 września Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosił Państwa na spotkanie z kulturą ludową w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Hasło tegorocznej edycji brzmiało „Żywe dziedzictwo – tradycje od pokoleń”. Instytut zaproponował więc „Sztafetę pokoleń. Mistrz i Uczeń”, by pokazać, jak naturalnie przekazywana jest tradycja; gdy starsi – jako posiadacze wiedzy i umiejętności − uczą młodszych, by kiedyś także oni osiągnęli mistrzostwo w swoich dziedzinach. Dzięki ich pasji i zaangażowaniu, dziedzictwo kulturowe nie tylko trwa, ale także inspiruje kolejne pokolenia do odkrywania swoich korzeni. Mistrzowie tworzą żywą nitkę, łączącą przeszłość z teraźniejszością i przyszłością.

Podczas naszego wydarzenia gościliśmy stypendystów programu Mistrz i Uczeń oraz Programu Stypendialnego dla Twórców Ludowych. Swoje umiejętności zaprezentowali:

• Radosław Koniarz z córką – ceramika iłżecka, Mazowieckie
• Lucyna Kozłowska z synem – wycinanka świętokrzyska
• Anna Olesiuk-Sawicka, Zoja Majstrowicz – wyroby ze słomy, Podlasie
• Tomasz Krajewski, Monika Majewicz – plastyka obrzędowa – wyroby ze słomy (pająki, misy, gwiazdy), Lubelszczyzna
• Radosław Koniarz z córką – ceramika iłżecka
• Michał Kowalik, Teresa Gutek – haft krzczonowski, Lubelskie
• Piotr Mentel z córką – zabawki drewniane, Małopolskie
• Natalia Zacharek– plecionki z korzeni sosny, Kaszuby
• Maria Sikorska, Dorota Rutka – koronka klockowa, Małopolska
• Małgorzata Pepłowska z uczennicą – tkactwo dwuosnowowe, Mazowieckie

Na specjalnych warsztatach nasi goście mogli spróbować swoich sił w malowaniu płotków wzorem zalipiańskim pod okiem twórczyń, Magdaleny Bochenek i Bogusławy Miś oraz w grze na cymbałach wileńskich prowadzonych przez Jakuba Karpuka.

Jak zwykle nie zabrakło muzyki w wykonaniu zespołów i kapel ludowych. Wystąpili dla Państwa: Kapela Ludowa Małopolanie, Kapela Ludowa Zastawnych z Brzostku, Zespół Regionalny Zbójnicek z Zębu, Zespół Ludowy „Zakukała Kukułecka”, Kapela Ludowa „Diabubu” oraz Jakub Karpuk – cymbały wileńskie. O godz. 18.00 rozpoczęła się Potańcówka przy muzyce na żywo, tradycyjne poprzedzona warsztatami tanecznymi.

Panie z KGW w Piaskach Brzóstowskich „Piaskowe Babki”, KGW w Irządzach, KGW „Pogorzelanki” zadbały o należyty poczęstunek dla wszystkich odwiedzających nas gości.

Dziękujemy wszystkim za udział w naszym wydarzeniu!

Zapraszamy 30 września na jubileuszowe XX Warszawskie Święto Chleba

Fot. Krzysztof Żuczkowski