6 sierpnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprosił na kolejne wydarzenie z cyklu Scena Letnia, by pokazać Państwu piękną i różnorodną kulturę Podlasia i Suwalszczyzny.

Już od godziny 14.00 na Krakowskim Przedmieściu 66 rozbrzmiewała muzyka w wykonaniu kapel i zespołów prezentujących tradycyjny repertuar pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego. Dla wszystkich warszawiaków oraz odwiedzających stolicę turystów zagrali: Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Batareja, Zespół Śpiewaczy Jarka z Kowali Oleckich oraz Stowarzyszenie „Podlaskie Kukułki”. Było skocznie, tanecznie, a czasami nieco sentymentalnie. Licznie zgromadzona publiczność nagrodziła naszych artystów gromkimi oklaskami.

 

Miłośnicy rękodzieła mogli zakupić oryginalne produkty wykonane przez twórców ludowych z tych terenów. Na stoiskach wzrok przyciągały przepiękne haftowane obrusy, serwety, precyzyjnie uplecione słomiane ozdoby, świece z wosku pszczelego, drewniane zabawki. Dodatkowo można było podpatrzeć artystów przy ich pracy i zobaczyć chociażby jak powstają krajki sokólskie – wzorzyste pasy używane dawniej  do przewiązywania się w pasie w stroju ludowym, jak również do dekoracji obrzędowego ciasta weselnego – korowaja. Wykonywały je przyszłe panny młode, by obdarować nimi znamienitszych gości weselnych. Pasami tymi przewiązywali się też drużbowie. Współcześnie, krajkę można zobaczyć w równiance, czyli bukiecie żniwnym ze zbóż, warzyw i kwiatów, który wykonuje się z okazji święta Matki Bożej Zielnej.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty z tworzenia makatki narewkowskiej, malowania ikon oraz tworzenia ozdób z drewna, które poprowadzili zaproszeni przez nas twórcy ludowi.

O godzinie 18.00 w Sali Odczytowej rozpoczęła się Potańcówka przy muzyce na żywo. Do tańca przygrywali: Chłopcy z Nowoszyszek oraz Kapela Batareja. Chętnych do tańca nie brakowało.

O poczęstunek dla naszych gości zadbały Panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Puńsku oraz KGW Dulkowszczyzna, które serwowały naszym gościom specjały kuchni regionalnej.

Zapraszamy na nasze kolejne wydarzenia.

 

 

Tekst: Joanna Szymańska-Radziewicz
Fot. Krzysztof Żuczkowski