Znana i lubiana najmłodszym miłośnikom radia audycja „Źródełko” powraca w nowej odsłonie i z nowymi gośćmi! Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Polskie Radio Dzieciom zapraszają w podróż po świecie tradycji i muzyki korzeni.

Radio wznawia słuchowiskową opowieść o przygodach Cyli i Brechta, kaszubskiego rodzeństwa, które podróżując po Polsce i pakując się w różne tarapaty, odkrywa tradycje i zwyczaje różnych regionów naszego kraju. Czekają na nas postaci z legend, pojedynki na instrumenty, zagadki kryminalne w gospodarstwie, barwne postaci i niezapomniane przygody.

Będziemy też odwiedzać region Lubelski. Wschodnia, wielokulturowa część naszego kraju stanie przed nami otworem dzięki wspaniałym przewodnikom. Spotykać się będziemy z Lubelską Orkiestrą Rodzinną (finalistami ogólnopolskiego konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” organizowanego przez Radiowe Centrum Kultury Ludowej i Polskie Radio Dzieciom), w której grają i śpiewają dzieci i dorośli oraz z animatorem kultury, pedagogiem i muzykiem, Przemysławem Łozowskim.

Ale tradycja to nie tylko wiejskie krajobrazy. Heniek Małolepszy – muzyk, gawędziarz – oprowadzając po warszawskich zakamarkach, odkryje przed nami świat folkloru miejskiego. Poznamy warszawskie wyliczanki, gry podwórkowe oraz instrumenty, które spotkać można na ulicach stolicy Polski.

Słuchacze radia będą zapraszani na wydarzenia dla dzieci w całym kraju, nie zabraknie też muzyki wykonywanej przez najmłodszych muzykantów oraz gości-niespodzianek, zabierających nas w różne zakątki świata.

Opowieści o dawnych zwyczajach, kolorowych strojach, ludowych instrumentach, wiejskich melodiach, pracy w polu, bieganiu po łące, wyliczankach i zabawach oraz zjawach i stworach mieszkających w okolicznych lasach – to wszystko czeka na małych amatorów kultury tradycyjnej.

Od maja czekamy na Was nie tylko w każdą niedzielę o godzinie 11.00 na antenie Polskiego Radia Dzieciom, ale także podcastach Polskiego Radia.

Tu strona internetowa audycji: https://zrodelko.polskieradio.pl/

 A tu strona z podcastami, w której będą umieszczane powstające z NIKiDW audycje: https://podcasty.polskieradio.pl/podcast/325/

 „Źródełko” powstaje przy współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.