Co roku równo tydzień przed Wielkanocą tysiące osób przybywa do Łysych, by świętować Niedzielę Palmową z prawdziwie kurpiowskim rozmachem. W tak ważnym miejscu dla regionalnego folkloru nie mogło zabraknąć również przedstawicieli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi.

Niedziela Palmowa w Łysych od dziesięcioleci przykuwa uwagę całej Polski. Tłumy widzów, fotoreporterzy, artyści w barwnych strojach ludowych i oczywiście gigantyczne, kolorowe palmy – taki widok zastają na miejscu wszyscy przyjezdni. W starym drewnianym kościele już od rana prezentowane są palmy zgłoszone do konkursu, w którym wybiera się tę najpiękniejszą. Choć rozmiar nie jest najważniejszym kryterium, niektóre palmy osiągają nawet kilka metrów wysokości. Warto dodać, że każda z nich powinna zostać wykonana odpowiednią techniką z użyciem tradycyjnych materiałów i określonych barw. O głównych kryteriach oceny opowiedział nam Prezes Kurpiowskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturowego w Łysych Zdzisław Frydrych:

Liczy się misterność wykonania danego kwiatu, ilość tych kwiatów i chodzi mi również o piękny czub. A więc: kolorystyka, czub i misterność wykonania.

Najbardziej widowiskowym punktem Niedzieli Palmowej w Łysych jest procesja z palmami, które wynoszone są z drewnianego kościoła i przenoszone do nowego, gdzie odbywa się uroczysta Msza Święta. To wydarzenie ma głęboką, symboliczną treść:

Kurpie od kilku wieków robią piękne palmy na cześć Chrystusa Pana wjeżdżającego na osiołku do Jerozolimy. Te przepiękne palmy mają za zadanie chwalić Pana, ale również podkreślać i rozwijać swoją przepiękną i niepowtarzalną kulturę ziemi kurpiowskiej – wyjaśnia Zdzisław Frydrych.

Niedziela Palmowa na Kurpiach Zielonych to prawdziwe święto folkloru. Od wczesnych godzin porannych odbywają się warsztaty plastyki obrzędowej, a artyści ludowi prezentują i sprzedają swoje rękodzieła. Nie brakuje smacznych, tradycyjnych potraw. Na scenie występują kapele i zespoły ludowe oraz gawędziarze.

Podczas Niedzieli Palmowej to w Łysych bije serce Kurpiowszczyzny. Każdy, komu bliskie są rodzime tradycje tego regionu powinien choć raz w życiu odwiedzić to miejsce i uczestniczyć w tak niezwykłym wydarzeniu.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był współorganizatorem tego niezwykłego wydarzenia.

Tekst i fot: Jan Kisiel