1 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego odbył się koncert Laureatów trzech odsłon konkursu „Nasze Muzyczne Źródełko” z lat 2020, 2021 i 2022. To wyjątkowa data, ponieważ swoje 8. Urodziny obchodziło Polskie Radio Dzieciom, a 29. Radiowe Centrum Kultury Ludowej. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi był współorganizatorem tego wydarzenia.

Konkurs był adresowany do dzieci od 3. do 15. roku życia, muzykujących rodzin oraz zespołów amatorskich wykonujących muzykę ludową i folkową. Jury wyłoniło tych, którzy najlepiej prezentują muzykę tradycyjną swoich regionów w trzech kategoriach wiekowych i w kategorii rodzinno-zespołowej. Znaleźli się wśród nich śpiewacy, instrumentaliści grający m.in. na dudach, skrzypcach czy harmonii, a także zespoły śpiewacze i kapele. – Ta setka młodych wykonawców, śpiewających i grających muzykę swoich rodzinnych stron pokazuje, że muzyka ludowa wciąż jest atrakcyjna dla najmłodszego pokolenia i wciąż może przynosić radość ze wspólnego muzykowania – powiedział Piotr Kędziorek, szef Radiowego Centrum Kultury Ludowej.

Na scenie zaprezentowali się w pełni muzycznej pasji artyści w wieku od 4 do 15 lat ze wszystkich stron Polski. Najmłodszą wykonawczynią była 4-letnia Róża Kostrzewska, która swoim występem wzbudziła prawdziwy entuzjazm wśród publiczności.

Koncert poprowadzili – Piotr Dorosz z Radiowego Centrum Kultury Ludowej oraz Marta Powałowska z Polskiego Radia Dzieciom.

Dzień wcześniej w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, przy ul. Krakowskie Przedmieście 66 odbyły warsztaty rękodzielnicze dla Laureatów konkursu. Po okiem prawdziwych mistrzyń sztuki ludowej samodzielnie przygotowywali kroszonki opolskie, kartki wielkanocne zdobione wycinanką łowicką oraz tradycyjne palmy wielkanocne. Okazało się, że dzieci są nie tylko utalentowane muzycznie, ale i posiadają też inne zdolności.

Oprac. J.R.
Fot. Rafał Karpiński
Fot. Joanna Radziewicz