W sobotę 1 kwietnia Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi zaprasza do Pułtuska na XXIV Spotkania ze Sztuką Wielkanocną Kurpi. W ramach „Spotkań” odbędą się warsztaty z plastyki obrzędowej dla całych rodziny, podczas których będzie się można poznać tradycyjne sposoby wykonania palemek, pisanek i wycinanek. Na towarzyszącym wydarzeniu kiermaszu będzie można kupić wyroby sztuki ludowej związane ze zbliżającymi się Świętami.

Impreza rusza o godzinie 10.00. W Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pułtusku (ul. Rynek 13) odbędą się warsztaty plastyki obrzędowej Kurpi Białych i Zielonych skierowane do dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Uczestnicy zajęć pod okiem doświadczonych twórczyń z regionu wykonają tradycyjne palemki, wycinanki oraz pisanki i oklejanki. W tym samym czasie na rynku miejskim przed ratuszem odbywać się będzie kiermasz, na którym swoje prace zaprezentują twórcy ludowi, rękodzielnicy oraz lokalne Koła Gospodyń Wiejskich.  Jedną z atrakcji kiermaszu będzie konkurs kulinarny dla KGW na najlepszy rejbak kurpiowski czyli babkę ziemniaczaną. Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody ufundowane przez NIKiDW oraz Samorząd Gminy Pułtusk. Osoby odwiedzające kiermasz będą mogły nabyć ozdoby świąteczne oraz skosztować i zakupić najlepsze wyroby kuchni regionalnej. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie żywa muzyka kurpiowska. W atmosferę zbliżających się Świąt Zmartwychwstania Pańskiego wprowadzi wszystkich koncert „Pieśni Wielkopostnych” w wykonaniu Apolonii Nowak i Witolda Kuczyńskiego. Zakończenie imprezy organizatorzy planują na godzinę 15.00.

Organizatorem tegorocznej edycji „Spotkań ze Sztuką Wielkanocną Kurpi” jest Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi. Partnerami wydarzenia są: Samorząd Gminy Pułtusk, Muzeum Regionalne w Pułtusku oraz Stowarzyszenie „Puszcza Biała – Moja Mała Ojczyzna”.

tekst: Janusz Pawlak

redakcja: Rafał Karpiński

zdjęcia: U.M. w Pułtusku